https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ovocne-poklady-muze-ochutnat-verejnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ovocné poklady může ochutnat veřejnost

21.9.2018 00:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tatarova hruška – tato unikátní odrůda vznikla v Praze křížením hrušně a jeřábu.
Tatarova hruška – tato unikátní odrůda vznikla v Praze křížením hrušně a jeřábu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Český svaz ochránců přírody
Na výstavě plodů starých odrůd ovocných stromů, která byla dnes zahájena v Domě ochránců přírody v Praze a potrvá do neděle, je veřejnosti představena unikátní kolekce plodů více jak 100 odrůd jabloní, hrušní i ořešáků. Mezi nimi jsou pro Česko ty nejtypičtější odrůdy, jako je hruška Koporečka či Panenské české jablko, ale i skutečné vzácnosti jako Tatarova hruška – kříženec hrušně a jeřábu vyšlechtěný v Praze. Řadu odrůd mohou návštěvníci ochutnat. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
 

Ojedinělý semenáč hrušky Koporečky objevil na své zahradě Václav Kalina v Koporeči u Mostu někdy v 2. polovině 18 století. Nedlouho potom se hruška dostala na stůl knížeti Schwarnzerbergovi a ten se postaral o její rozšíření do světa. Začal jí ve velkém pěstovat ve svých sadech v Belgii a odtud pronikla do celé Evropy –ovšem pod zcela jiným názvem. Teprve v minulém století se prokázalo, že původem této jedinečné odrůdy je česká Koporeč. Odborný garant programu Oživení starých odrůd Ing. Lípa z Českého svazu ochránců přírody tvrdí, že „kdo ochutnal Koporečku, už žádnou jinou hrušku nikdy chtít nebude.“ Ochutnat tuto hrušku mohou i návštěvníci výstavy.

Výstava je otevřena od pátku do neděle 23.9. od 9 do 17 hodin v Domě ochránců přírody v Praze, Michelská 5. Výstava se koná v rámci tradičního programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách i genofondových plochách je průběžně publikován na stránkách www.stareodrudy.cz.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist