Pálava slaví 40. výročí vyhlášení chráněnou krajinnou oblastí
Podle Kmeta se událo za 40 let mnoho věcí. "Díky existenci CHKO například nedošlo k vytěžení některých vápencových kopců. Například rezervace Svatý kopeček měla být z podstatné části odtěžena, ale vznik CHKO byl dobrým argumentem k omezení těžby a poté k jejímu zastavení," uvedl Kmet.
Za čtyřicetiletou existenci postupně oblast nasbírala 15 rezervací, mezi nimiž jsou přírodní památky, přírodní rezervace, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. "Letos nám přibudou další dvě v kategorii přírodní památka, která je nejméně přísně chráněná ze všech čtyř kategorií," doplnil Kmet. V květnu by měla přibýt památka nazvaná Na Cvičišti. "Je to mozaika křovin a travnatých porostů společně s obnaženou půdou a bývalými vojenskými příkopy. Dnes je to taková pastvina," uvedl Kmet.
Druhá památka nazvaná Mušlovská pískovna by měla přibýt podle něj na podzim. "Je to vytěžená pískovna, kde se v nejnižším místě nachází menší jezírko, které hostí obojživelníky jako kuňka obecná nebo čolek obecný. Jsou tam písčité svahy, ve kterých se nachází například škvor velký a pacvrček písečný," dodal Kmet. Loni se tam podle něho zahnízdily vlhy a břehule.
Pálava je nejteplejší a nejsušší oblastí České republiky, vinice tu střídají bílá vápencová skaliska, skalní stepi a lesostepi s bohatou faunou a flórou. Díky jedinečnému krajinnému rázu a přítomnosti mnoha vzácných rostlinných a živočišných druhů byla 19. března 1976 vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí.
CHKO se nachází na území o rozloze 83 kilometrů čtverečních. Vévodí jí hřebeny Pavlovských vrchů, Milovický les a na druhé straně končí státní hranicí s Rakouskem. Přírodní hranici tvoří také řeka Dyje a okrajově CHKO Pálava zasahuje i do dyjsko-svratecké nivy, kde vznikla přehrada Nové Mlýny. V roce 1986 zařadilo UNESCO CHKO Pálavu do mezinárodní sítě biosférických rezervací. V roce 2003 byla rozšířena o přilehlý Lednicko-valtický areál s četnými památkami a Polesí Soutok, v němž se řeka Dyje vlévá do Moravy. V roce 2004 byla na území CHKO vyhlášena ptačí oblast.
K údržbě stepních oblastí využívá vedení CHKO stáda koz a ovcí, která spásají místní zeleň. A chce do ní zapojit i bojová vozidla z klubů vojenském historie. K nejcennějším rostlinám patří šalvěj etiopská. Dříve byla na Pálavě ojedinělá a podařilo se ji zachránit výsevem na vybraných místech.
Oblast leží uprostřed prastaré kulturní krajiny jižní Moravy. Mezi dnešními Dolními Věstonicemi a Pavlovem existovala pravěká tábořiště lovců mamutů, po nichž zbyly skládky mamutích kostí a pozůstatky ohnišť, a také světoznámá soška Věstonické venuše. V této oblasti se objevili i první zemědělci.
reklama