https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/palirna-na-lounsku-kvuli-koronaviru-ukoncila-sezonu-poprve-driv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Palírna na Lounsku kvůli koronaviru ukončila sezonu poprvé dřív

5.9.2020 00:15 | VOJNICE (ČTK)
Pro Šafránkovi je jejich pálenice koníčkem a přivýdělkem k důchodu. Podle majitelky je baví dělat dobrou pálenku, aby byli zákazníci spokojení. Ilustrační obrázek
Pro Šafránkovi je jejich pálenice koníčkem a přivýdělkem k důchodu. Podle majitelky je baví dělat dobrou pálenku, aby byli zákazníci spokojení. Ilustrační obrázek
Palírna kořalky Pálenice U Kapličky, Šafránkova Vojnice na Lounsku oslavila letos 20. výročí svého založení. Letos poprvé musela ukončit sezonu dříve kvůli koronaviru. Nyní je ale opět v provozu, ovoce a kvas na vypálení vozí manželům Šafránkovým lidé z různých koutů republiky, řekli ČTK.
 

Palírna funguje téměř celoročně, manželé ji zavírají vždy po Vánocích, kdy jezdí na dovolenou. Letos ale kvůli koronaviru museli poprvé po 20 letech palírnu zavřít na dobu delší než měsíc, uvedl hlavní palíř Václav Šafránek.

"Je to založené na tom, že si lidé dovezou ovoce nebo kvasy a my to tady zpracujeme," popsala princip pěstitelské pálenice její majitelka Zdeňka Šafránková. "Je to omezené litry, že třeba na rodinu nebo na jednu adresu se může vypálit určité množství alkoholu, a to je 60 litrů 50procentního (alkoholu), ale my to přepočítáváme na 100procentní, takže 30 litrů 100procentního alkoholu na rodinu," doplnila Šafránková.

Základem pro pálení je zralé čisté ovoce, protože má v sobě nejvíce cukru. "Cukr překváší na alkohol, a od toho se odvíjí kvalita," řekla majitelka pálenice, která zpracovává jablka, hrušky, višně, třešně, švestky či meruňky. Letos je podle ní nejvíce jablek a hrušek, nejméně meruněk. "Úroda je slabá, meruněk je hodně málo oproti loňsku, kdy bylo meruněk hodně," uvedla majitelka.

Pro Šafránkovi je jejich pálenice koníčkem a přivýdělkem k důchodu. Podle majitelky je baví dělat dobrou pálenku, aby byli zákazníci spokojení. "Nás nebaví, když netečou litry nebo to není dobrý. Sami jsme z toho zklamaní," dodala Šafránková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist