Miroslav Koranda "> Památník pokácené chomutovské Lípě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pamatnik-pokacene-chomutovske-lipe-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Občanské sdružení Kuprospěchu / Občanské sdružení Relikty: Památník pokácené chomutovské Lípě

Před dvěma lety byla před chomutovským supermarketem Lidl pokácena stoletá lípa, která bránila ve výhledu na reklamní poutač, 28.října 2005 bude nedaleko místa, kde stála, odhalen její památník

Místních občanů se barbarský čin hluboce dotkl, tvůrce dva a půl metru vysoké pískovcové sochy Josef Šporgy se vzdal honoráře, město Chomutov přispělo 200 000,- Kč na zakoupení kamene.

Obyvatelé Chomutova vnímají sochu Kořeny jako vzpomínku na jedinečný strom a zároveň symbol vztahu místních lidí ke krajině domova. „Severní Čechy, které jsou poznamenány odsunem sudetských Němců a zánikem více než stovky obcí kvůli těžbě, jsou někdy považovány za „vykořeněný“ region s přerušenou kulturní tradicí. O to upřímněji a naléhavěji hledají lidé zde, na Severu Čech, své kořeny a sounáležitost s místem, kde žijí,“ uvedla Džamila Stehlíková, jedna z organizátorek happeningu Lípa 2005, jehož vyvrcholením je právě odhalení sochy.

Odhalení sochy Kořeny proběhne na státní svátek 28. října 2005 od 12 hodin u kruhového objezdu v centru Chomutova na rohu ulic Palackého a Zborovské. Událost uvede divadelní představení občanského sdružení Kuprospěchu, občané budou mít možnost zapálit svíčku. Od sochy se pak vydá průvod k Podkrušnohorskému zooparku, kde proběhne tradiční sázení stromků. V restauraci Tajga v 16.00 začne kulturní program, který se od 21.00 přesune do Saloonu u Bizona.

Kontakty:

Miroslav Koranda
občanské sdružení Kuprospěchu
tel. 777762488
mk@kuprospechu.org
www.kuprospechu.org

Džamila Stehlíková
Občanské sdružení Relikty
tel. 606 640 085
dzamilka1@seznam.cz

Josef Šporgy
Tel. 474 650 923

Na produkci akce se podílejí:
Relikty, o.s., Město Chomutov, Podkrušnohorský zoopark, Kuprospěchu, o.s.
Miroslav Koranda, tel: 777762488
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist