https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pan-ki-munuv-summit-za-tyden-zacne-snaha-vyhnout-se-dalsimu-klimatickemu-debaklu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pan Ki-munův summit: za týden začne snaha vyhnout se dalšímu klimatickému debaklu

17.9.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hlavním smyslem Pan Ki-munovy akce je uhladit cestu budoucí globální dohodě, ke které přistoupí co nejvíce zemí a která zároveň povede k omezování emisí skleníkových plynů. Jinými slovy jde o snahu, aby se neopakoval debaklem jakým byl napříkad výsledek jednání v Kodani z prosince 2009.
Hlavním smyslem Pan Ki-munovy akce je uhladit cestu budoucí globální dohodě, ke které přistoupí co nejvíce zemí a která zároveň povede k omezování emisí skleníkových plynů. Jinými slovy jde o snahu, aby se neopakoval debaklem jakým byl napříkad výsledek jednání v Kodani z prosince 2009.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | OSN
Příští týden v New Yorku začne klimatický summit. Je v lecčems netradiční. Například tím, že se mu říká Pan Ki-munův summit, protože jej svolal sám generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Summit tak nepatří do série klimatických jednání Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu. Hlavním smyslem Pan Ki-munovy akce je uhladit cestu budoucí globální dohodě, ke které přistoupí co nejvíce zemí a která zároveň povede k omezování emisí skleníkových plynů. Jinými slovy jde o snahu, aby se neopakoval debaklem jakým byl napříkad výsledek jednání v Kodani z prosince 2009.
 

Jedním z nedostatků minulých klimatických summitů bylo, že představitelé států se neúčastnili samotných jednání a na summity zpravidla dorazili až na závěr. To, co během složitých jednání dohodli zástupci podnikatelů, neziskového sektoru, akademické sféry a úředníci, muselo ustoupit politickým rozhodnutím.

Pan Ki-munův summit má být postaven jinak. Účast přislíbilo 162 států a summitu by se mělo účastnit i 120 hlav států, tj. prezidenti či předsedové vlád. Summit má být zároveň jakousi snahou o partnerství: tedy aby na společném řešení spolupracovaly jak firmy a korporace, vědecká a nezisková sféra, tak i státy. Přitom postoj jednotlivých států je klíčový. Příští rok se v Paříži bude konat klimatický summit Rámcové dohody. Pan Ki-munův summit má usnadnit nalezení takové dohody, ke které v Paříži přistoupí co nejvíce zemí a která povede k účinnému a právně vymahatelnému snižování emisí.

Zmíněné partnerství má mimo jiné ukázat, že komerční sféra může být pro státy inspirací. V praxi se totiž ukazuje, že zatímco se jednotlivé země dohadují o tom, jestli je možné za x let dosáhnout takového či makového snížení emisí, některé nadnárodní korporace si samy stanovily cíle vedoucí ke snížení emisí, které jsou často přísnější a v kratším časovém výhledu, než o jakém zdlouhavě jednají politici. Dějí-li se nějaké pozitivní změny, pak je často tlačí právě ve svém rozhodování pružnější korporace.

Během Pan Ki-munova summitu se budou jednotlivé země moci připojit k šesti deklaracím. Některé z nich se ještě dojednávají, některé jsou již hotovy. Země se budou moci přihlásit například k tzv. carbon pricingu, což je iniciativa Světové banky, podporující ekonomické nástroje zpoplatnění emisí uhlíku, ať už jde o uhlíkovou daň, obchodování s emisními povolenkami či jiné.

Česká republika je co se týče snah či ochoty zapojit se do klimatických jednání spíše vlažným hráčem. Ilustruje to i fakt, že Českou republiku nebude na summitu v New Yorku reprezentovat předseda vlády Bohumil Sobotka, ale jen ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Pan Ki-munův summit začíná v úterý 23. září. Na neděli 21. září je svolán pochod Manhattanem, který má být podle organizátorů největší protestní akcí na podporu boje proti klimatickým změnám. Jak totiž upozorňují i zástupci české vědecké obce, přes všechny dosavadní dohody a úmluvy je růst emisí skleníkových plynů stále extrémně rychlý a nedaří se jej zastavit. Dosavadní předpoklad, že změna teploty o dva stupně Celsia je onou hranicí, za kterou bychom neměli jít, se jeví jako přeceněný.

Informace v článku pocházejí z novinářského brífinku k summitu, jehož se účastnili jak zástupci OSN, státní správy, tak i podnikatelského, neziskového a akademického sektoru.


reklama

Další informace |
Martin Mach Ondřej
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist