Pařížská klimatická dohoda začne platit za 30 dní
Podle dříve dojednaných podmínek měla dohoda začít platit 30 dní po ratifikaci 55 zeměmi, které jsou dohromady zodpovědné za nejméně 55 procent globálních emisí. Do úterý dohodu ratifikovalo 62 států, které představují 52 procent světových emisí.
Podle OSN se k nim ale ještě tento týden připojí Nepál, Kanada, Evropská unie a sedm jejích členských zemí - Francie, Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Portugalsko a Malta - takže se podaří překročit potřebný práh pro spuštění třicetidenní lhůty.
"Sedmdesát dva zemí, které reprezentují 56,75 procenta emisí, už ratifikovalo pařížskou dohodu!" uvedla na twitteru Mexičanka Patricia Espinosová, nová generální tajemnice Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (UNFCCC).
Už počátkem září dohodu ratifikovala Čína a také Spojené státy, nedávno se přidala Indie.
Minulý týden v pátek dohodu schválili ministři životního prostředí zemí EU. V úterý se k nim připojil Evropský parlament. V jednotlivých členských zemích EU však zatím není potřebný proces všude dokončen. Například v České republice bude o věci teprve hlasovat parlament, ratifikace by mohla být podle českého ministerstva životního prostředí dokončena příští rok na jaře.
Mluvčí OSN Farhan Haq řekl, že EU, Kanada a Nepál předají OSN své ratifikační dokumenty ještě během dneška.
Nadcházející vstoupení dohody v platnost vítá rovněž americký prezident Barack Obama. Dnešek nazval "historickým dnem" v boji proti klimatickým změnám. "Pokud se budeme držet závazků, které pařížská dohoda ztělesňuje, bude historie (dnešek) považovat za bod obratu pro naši planetu," řekl. Obama vystupuje aktivně v boji proti změnám klimatu dlouhodobě.
Pařížskou dohodu přijalo 185 zemí. Dokument stanovuje, že jak bohaté, tak chudé státy se mají připojit k opatřením, která omezí oteplování. Podle textu má být růst teploty pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím. V roce 2020 pařížský dokument nahradí Kjótský protokol z roku 1997.
reklama