https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/parizska-radnice-nechce-ve-meste-cirkusy-s-divokymi-zviraty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pařížská radnice nechce ve městě cirkusy s divokými zvířaty

18.11.2019 00:17 (ČTK)
Pařížská radnice přestane příští rok vydávat povolení k záboru veřejného prostranství cirkusům, v nichž vystupují volně žijící zvířata. / Ilustrační foto
Pařížská radnice přestane příští rok vydávat povolení k záboru veřejného prostranství cirkusům, v nichž vystupují volně žijící zvířata. / Ilustrační foto
Foto | hbp_pix / Flickr
Pařížská radnice přestane příští rok vydávat povolení k záboru veřejného prostranství cirkusům, v nichž vystupují volně žijící zvířata. Schválilo to zastupitelstvo francouzského hlavního města, informovala agentura AFP. Radnice chce přijetím opatření vyvinout mimo jiné tlak na francouzskou vládu, která omezení vystupování volně žijících zvířat v cirkusech už delší dobu slibuje.
 

"Můžeme si všichni poblahopřát k tomuto rozhodnutí, které je v souladu se společenských pokrokem," uvedla radní Pénélope Komitesová, která má na starosti přírodu ve městě a biodiverzitu. Od příštího roku nebude na základně v sobotu schváleného rozhodnutí radnice vydávat povolení k záboru veřejného prostranství "všem cirkusům, které prezentují představení s divoce žijícími zvířaty".

Podle Komitesové, bývalé ředitelky francouzské odnože organizace Greenpeace, by mělo páteční rozhodnutí Paříže mimo jiné vyvinout tlak na francouzskou vládu, aby se touto věcí zabývala. Ministryně životního prostřední Élisabeth Borneová nedávno slíbila, že své plány kolem cirkusů oznámí "v příštích týdnech".

Zákaz vydávat povolení k záboru veřejných prostranství se nijak nedotkne pařížského cirkusu Bouglione, který využívá prostory Zimního cirkusu, stavby z 19. století. Další známý cirkus Gruss bude muset ale při prodlužování dlouhodobé smlouvy v příštím roce podepsat doložku, v níž se zaváže, že přestane s drezúrou volně žijících zvířat.

Podle radní Komitesové uvolní Paříž v následujících třech letech jako součást opatření zhruba 50.000 eur (1,3 milionu Kč), které by měly cirkusům pomoci při transformaci.

Zatímco organizace na ochranu zvířat přijaté opatření vítají, provozovatelům cirkusů se nelíbí. "Odstranit zvířata, to je jako odstranit klauny. A pak už zůstanou jen představení, jako je Cirque du Soleil, která jsou pro intoše a puberťáky," řekl například William Kerwich z cirkusu Royal. Cirque du Soleil je zástupce takzvaného nového cirkusu, který spojuje akrobacii, hudbu, tanec a další druhy umění.

Podle nedávného průzkumu se proti vystupování volně žijících zvířat v cirkusech stavějí dvě třetiny Francouzů. Do konce loňského roku zakázalo drezúru divokých zvířat v cirkusech asi 40 zemí světa. V Evropě zákaz pro všechna zvířata nebo pro všechna divoká zvířata zavedlo přes 20 zemí, mezi nimi Bosna, Estonsko, Chorvatsko, Itálie, Rumunsko, Nizozemsko, Rakousko či Slovinsko. Veřejná vystoupení lvů, tygrů, slonů, hrochů, žiraf nebo delfínů zakázalo k 1. listopadu také Slovensko.

V České republice je drezura zakázaná od roku 2004 u primátů, ploutvonožců, nosorožců, hrochů a žiraf narozených po tomto datu. Poslanecká sněmovna se nyní zabývá vládním návrhem novely zákona na ochranu zvířat, která by zákaz rozšířila i na nově narozené slony a delfínovité. Ochránci zvířat by ovšem chtěli zakázat využívání všech druhů volně žijících zvířat v cirkusech.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist