https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pavoukum-se-mozna-zdaji-sny-jako-lidem-tvrdi-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavoukům se možná zdají sny jako lidem, tvrdí vědci

13.8.2022 11:46 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Olaf Leillinger / Wikimedia Commons
Pavouci při spánku škubají končetinami a pohybují očními sítnicemi. Podle vědců je proto možné, že se jim zdají sny podobně jako lidem. Vyplývá to z nové studie, při níž její autoři pozorovali mláďata pavouků z čeledi skákavkovitých pomocí speciálních kamer a objevili u nich chování podobné takzvané REM fázi spánku, v níž přicházejí sny. Informoval o tom list The Guardian.
 

Přestože spánek je společným znakem pozorovaným u tvorů napříč živočišnou říši, podle vědců není jasné, zda jsou různé fáze spánku univerzální. Zejména výzkum REM fáze spánku se stále soustředí převážně na suchozemské obratlovce, zejména savce a ptáky.

Podle vědců je mezidruhové porovnání této spánkové fáze obzvlášť obtížné, protože pouze omezený počet živočichů má pohyblivé oči. Například většina hmyzu a někteří korýši mají složené oči.

Pavouci z čeledi skákavkovitých však nabízejí možnost studovat tuto fázi spánku. Tito tvorové o velikosti nehtu mají pohyblivé sítnice, které umožňují přesměrování pohledu. U mláďat lze podle vědců tyto pohyby pozorovat ještě lépe díky jejich dočasně průsvitné vnější kostře.

Autoři studie pomocí kamer vycvičených k nočnímu pozorování u těchto pavouků pozorovali periodické pohyby sítnice spolu se záškuby končetin. Zaznamenali také "typické kroucení končetin", které zahrnovalo široké kontrakce nožiček směrem k hrudní kosti.

Pozorování podle nich nabízí paralely se REM fází spánku u suchozemských obratlovců, jako jsou lidé a další savci.

"Pozorované pohyby sítnice byly konzistentní, včetně pravidelného trvání a intervalů, přičemž obojí se v průběhu noci zvyšovalo," napsali autoři ve studii, kterou publikoval odborný časopis PNAS. "Vzhledem k pravidelnosti záškubů, kroucení nohou a jejich společnému výskytu s pohyby sítnice se oba typy činnosti jevily jako různé projevy téže aktivní fáze podobné spánku," uvedli.

"Předpokládá se, že vzorce pohybů očí během spánku REM přímo souvisejí s vizuální scénou prožívanou během snění - což vyvolává hlubší otázku, zda skákavkovití pavouci mohou prožívat vizuální sny," uvedli na závěr studie její autoři.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DB

Darth Bane

13.8.2022 12:12
Vždyť se to dá jednoduše zjistit. Stačí sešit za záda Vítkovice a Macháčka, tím vyrobit velikanskyho a hnusnyho pavouka, a pak se ho normálně zeptat.
Odpovědět
MM

Milan Milan

13.8.2022 14:20
To jsou opravdu vědecké zavěry? Asi pavouk ADHD?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist