Péče o přírodní památku Mladá u Milovic více zohlední efekt pastvy velkých kopytníků
Podle Miloslava Jirků z Biologického centra AV ČR se v rezervaci zastavilo znehodnocování přírody a naopak začalo její oživení a zvýšila se zde biologická rozmanitost. "V místech, kde došlo k zavedení pastvy velkých býložravců, došlo k obnově biologické rozmanitosti na plochách o stovkách hektarů, mimo pastviny velkých kopytníků bohužel degradace území většinou nadále pokračuje," popsal Jirků. V rezervaci experti sledují výskyt různých druhů a podle jejich dat se na území vrací a přibývají populace řady druhů.
"Zavedení pastvy velkých kopytníků bylo v roce 2015 nejenom první zkušeností tohoto druhu pro ochranářské organizace, ale také pro úřady ochrany přírody. Ty tehdy přišly s některými podmínkami, které se v ochranářsky vyspělých zemích neuplatňují, včetně takzvaných nepasených zón, které měly podle představ úřadů chránit vzácnější druhy před 'zničením' ze strany velkých kopytníků. Tehdy bylo možné tento přístup chápat jako určitou aplikaci pravidla předběžné opatrnosti," uvedl Jirků. Vývoj podle něj ukázal, že nepasené zóny fungují přesně naopak, než byly zamýšleny. "Pokračovala v nich degradace území a úbytek vzácných druhů. Naopak v oblastech, kam měli velcí kopytníci přístup, se biotopy obnovovaly a počty jedinců vzácných druhů se zvyšovaly o stovky i tisíce procent," doplnil vědec.
Národní přírodní památka Mladá je chráněné území poblíž Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku a Milovic na Nymbursku. Je v bývalém vojenském prostoru Milovice. Bylo vyhlášeno 23. června 2020 na ploše téměř 1250 hektarů, ochranné pásmo zaujímá plochu přes 58 hektarů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Slavomil Vinkler
30.12.2022 08:36Slavomil Vinkler
30.12.2022 09:56 Reaguje na smějící se bestiePavel Jeřábek
30.12.2022 11:33Respektive, údržba takových ploch by potom nebyla pro stát tak nákladná.