https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pece-o-system-morskych-akvarii-v-decine-vyzaduje-cas-penize-a-hodne-vody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Péče o systém mořských akvárií v Děčíně vyžaduje čas, peníze a hodně vody

22.2.2025 00:15 | DĚČÍN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Erin / Flickr
Péče o propojený systém mořských akvárií v oddělené expozici děčínské zoo v Teplické ulici je náročná nejen časově ale i finančně. Jen nedávná výměna osvětlení nádrží za úspornější vyšla na desítky tisíc korun. Nádrže o objemu 6000 litrů spotřebují stovky litrů vody týdně. Chovatelé systému přezdívají příhodně "moře", největší nádrž má okolo 5500 litrů. Podle nich jde o největší mořské akvárium v Ústeckém kraji. ČTK to řekla chovatelka Pavla Cabrnochová.
 
"Tady vidíte veškeré filtry a všechno, co je nutné pro provoz mořského akvária," ukázala chovatelka zázemí ukryté před očima návštěvníků za obří nádrží se slanou vodou. V zákulisí akvária se překvapivě ukrývá několik dalších menších nádrží, ve kterých jsou různé filtry včetně molitanových, gumových či s aktivním uhlím nebo se sírou. Jejich úkolem je zachytit bakterie, nečistoty a nežádoucí chemické látky. O nečistoty či například rozklad uhynulých ryb se starají i různí živočichové přímo v akváriích. Jde kupříkladu o krevety, ráčky a korýše. Se vším se však mezi skly vypořádat neumí.

Voda se mění dvakrát týdně. "Odebíráme 300 litrů a doplňujeme zpět vodu z osmózy, kdy klasická kohoutková voda je čištěná přes filtry," uvedla Cabrnochová. Péče vyžaduje každodenní přítomnost jednoho z chovatelů. V zázemí nechybí pytle s mořskou solí, čerpadla a potrubní systém.

V největším akváriu se nejvíc daří měkkým korálům. Jeho obyvateli jsou bodloci, sapínci, klipky či dětmi oblíbení klauni. V úkrytech se nacházejí ještě ježovky a hvězdice. Ačkoli chovatelé pravidelně sledují hodnoty v nádržích, čistí filtry a přesně odměřují sůl a další minerály, které do vody patří, nevyhnulo se rybám v nedávné době onemocnění. Řadě ryb se i přes včasné nasazení léčby nepodařilo s nemocí vypořádat. Cabrnochová řekla, že se nemoc do nádrží dostala pravděpodobně s novými rybkami od chovatele.

Mořští živočichové se v Rajských ostrovech neodchovávají. Podle Cabrnochové je k tomu potřeba další nádrž, musela by být také schovaná v zázemí. Pořizovací cena se pohybuje okolo 50.000 korun. Chovatelka podotkla, že expozice není výdělečná. Loni ji navštívilo okolo 24 000 lidí.

Nejvyšší náklady si vyžádají mzdy. Ročně jde zhruba o 1,6 milionu korun. Okolo 600 000 korun stojí energie. Nákup živočichů vyjde ročně na více než 40 000 korun. Další peníze stojí potrava či různé akvarijní a terarijní potřeby. Údaje poskytla ČTK mluvčí zoo Alena Houšková. Přízemní část, kde se akvária nacházejí, se podle chovatelky na nákladech významně podílí kvůli cenám za vodu a teplo.

Expozice má několik pater. Návštěvníkům přibližuje kromě života pod mořskou hladinou některá souostroví západní části Tichého oceánu a mangrovové pobřeží. Proniknout mohou i do tajů fauny tropického pralesa nebo Karibiku a prostředí polopouště.


reklama

 
Tereza Sajdlová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist