Péče o systém mořských akvárií v Děčíně vyžaduje čas, peníze a hodně vody
Voda se mění dvakrát týdně. "Odebíráme 300 litrů a doplňujeme zpět vodu z osmózy, kdy klasická kohoutková voda je čištěná přes filtry," uvedla Cabrnochová. Péče vyžaduje každodenní přítomnost jednoho z chovatelů. V zázemí nechybí pytle s mořskou solí, čerpadla a potrubní systém.
V největším akváriu se nejvíc daří měkkým korálům. Jeho obyvateli jsou bodloci, sapínci, klipky či dětmi oblíbení klauni. V úkrytech se nacházejí ještě ježovky a hvězdice. Ačkoli chovatelé pravidelně sledují hodnoty v nádržích, čistí filtry a přesně odměřují sůl a další minerály, které do vody patří, nevyhnulo se rybám v nedávné době onemocnění. Řadě ryb se i přes včasné nasazení léčby nepodařilo s nemocí vypořádat. Cabrnochová řekla, že se nemoc do nádrží dostala pravděpodobně s novými rybkami od chovatele.
Mořští živočichové se v Rajských ostrovech neodchovávají. Podle Cabrnochové je k tomu potřeba další nádrž, musela by být také schovaná v zázemí. Pořizovací cena se pohybuje okolo 50.000 korun. Chovatelka podotkla, že expozice není výdělečná. Loni ji navštívilo okolo 24 000 lidí.
Nejvyšší náklady si vyžádají mzdy. Ročně jde zhruba o 1,6 milionu korun. Okolo 600 000 korun stojí energie. Nákup živočichů vyjde ročně na více než 40 000 korun. Další peníze stojí potrava či různé akvarijní a terarijní potřeby. Údaje poskytla ČTK mluvčí zoo Alena Houšková. Přízemní část, kde se akvária nacházejí, se podle chovatelky na nákladech významně podílí kvůli cenám za vodu a teplo.
Expozice má několik pater. Návštěvníkům přibližuje kromě života pod mořskou hladinou některá souostroví západní části Tichého oceánu a mangrovové pobřeží. Proniknout mohou i do tajů fauny tropického pralesa nebo Karibiku a prostředí polopouště.
reklama