https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/peking-se-pred-olympiadou-chlubi-zlepsenim-ovzdusi-doporuceni-who-ale-nesplnuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Peking se před olympiádou chlubí zlepšením ovzduší, doporučení WHO ale nesplňuje

6.1.2022 11:23 | PEKING (ČTK)
Stav ovzduší v čínské metropoli nyní nedělá starosti jen jejím obyvatelům, ale i sportovcům, kteří se v únoru chystají na zimní olympijské hry, napsala agentura AFP.
Stav ovzduší v čínské metropoli nyní nedělá starosti jen jejím obyvatelům, ale i sportovcům, kteří se v únoru chystají na zimní olympijské hry, napsala agentura AFP.
Kvalita ovzduší v Pekingu se v posledních letech podle oficiálních statistik sice znatelně zlepšila a pekingská radnice se pochlubila výrazným snížením hladiny jemných prachových částic ve vzduchu, znečištění ale stále překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Stav ovzduší v čínské metropoli nyní nedělá starosti jen jejím obyvatelům, ale i sportovcům, kteří se v únoru chystají na zimní olympijské hry, napsala agentura AFP.
 

Když v roce 2015 Peking, považovaný tehdy za jedno z nejznečištěnějších měst na světě, získal právo organizovat olympijské hry, vyhlásil znečištění doslova válku. Od té doby uzavřel desítky uhelných elektráren a přesunul továrny za město. V oblasti vytápění postupně přechází od uhlí k zemnímu plynu.

Tato opatření umožnila značně snížit koncentraci jemných prachových částic PM2,5 ve vzduchu. Tento polétavý prach představuje značné nebezpečí pro zdraví z toho důvodu, že proniká hluboko do plic a podílí se na vzniku rakoviny a srdečních problémů.

Odbor pro životní prostředí pekingské radnice oznámil, že koncentrace těchto částic na metr krychlový činila v loňském roce 33 mikrogramů, a oproti roku 2013 se tak snížila asi na třetinu. Výsledek za loňský rok ale stále šestinásobně překračuje nové doporučení WHO, tedy pět mikrogramů na metr krychlový, podotkla AFP.

"Průměrná hladina jemných částic PM2,5 se snížila oproti roku 2013, kdy měření začalo, o 63,1 procenta. Tempo snižování je tak mnohem rychlejší než ve vyspělých zemích za stejné období," zdůraznilo vedení čínského hlavního města.

V posledních letech také výrazně ubylo dní v roce, kdy Peking kvůli špatné kvalitě vzduchu zahaluje štiplavý oblak. Obě města, kde se budou hry konat, Peking a Čang-ťia-kchou, mají krizový plán pro případ, že by znečištění kolem sportovišť ovlivňovalo viditelnost, zdůraznilo minulý týden ministerstvo životního prostředí.

Čína chce během olympijského soutěžení dát na odiv své snahy v oblasti ochrany životního prostředí i jinak. Energii během olympijských her tak budou například zajišťovat nové větrné a solární farmy.

Zprávu o zlepšení kvality vzduchu v Pekingu přivítal představitel ekologické organizace Greenpeace v Číně Li-šou. Podotkl ale, že Čína by měla usilovat o lepší ovzduší i mimo hlavní město.

"Údaje o kvalitě vzduchu v Pekingu za rok 2021 jsou povzbudivé," sdělil Li Šuo. "Ale pokud se má obyvatelům Pekingu dobře dýchat, je potřeba, aby byl učiněn větší pokrok i v mnoha jiných (čínských) provinciích," doplnil Li.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist