https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/tancici-snehove-vlocky.analyza-jejich-pohybu-muze-zlepsit-predpoved-pocasi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tančící sněhové vločky. Analýza jejich pohybu může zlepšit předpověď počasí

17.10.2024 05:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Je krásné pozorovat tichý tanec sněhových vloček. A může to být i užitečné. Alespoň meteorologům. Sledování pohybu padajících vloček může být podle nové studie klíčem k přesnějším předpovědím srážek.
 
Výzkum University of Reading, který analyzoval fyzický pohyb padajících ledových krystalků, pomůže odborníkům lépe odhadnout, kde a kdy tyto krystalky roztají a změní se v kapky deště, což je klíčová fáze při tvorbě mnoha typů deště.

„Porozumět tanci sněhových vloček je nejen krásné, ale může nám to pomoci porozumět i odrazivosti mraků,“ vysvětluje Jennifer Stout, vedoucí výzkumu. „Každý sněhový krystal v oblaku působí jako malé zrcadlo, odráží a láme světlo, které jím prochází. Předpovídáním choreografie celého mraku bychom mohli lépe porozumět atmosféře a procesům, které vedou k dešti a sněhu.“

Jsou to podle jejích slov navíc právě ledové krystalky a jejich složité spolupůsobení, co vytváří na obloze neobvyklé vizuální meteorologické úkazy, jako je parhelium, neboli boční slunce, a další halové jevy.

Parhelium - meteorologický jev, který vzniká lomem paprsků světla procházejícího bočními stěnami ledových krystalků.
Parhelium - meteorologický jev, který vzniká lomem paprsků světla procházejícího bočními stěnami ledových krystalků.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Gopherboy6956 / Wikimedia Commons

3D tištěné „sněhové vločky“

Během studie, jejíž závěry jsou zveřejněné v časopise Atmospheric Chemistry and Physics, sledovali vědci pohyb falešných 3D tištěných „sněhových vloček“ v nádrži naplněné směsí vody a glycerinu, napodobující atmosférické podmínky.

Vysokorychlostní kamery zachytily sestup ledových krystalků různých tvarů a velikostí, od jednoduchých šestihranných destiček po složitě větvené dendrity, což umožnilo výzkumníkům rekonstruovat jejich trojrozměrné trajektorie a orientace.

Studie odhalila čtyři hlavní typy pohybu ledových krystalů: stabilní (padající přímo dolů), klikatý (houpání tam a zpět), přechodný (směs klikatého pohybu a rotace) a spirálový (rotující při pádu). Možná překvapivě zůstal pohyb ledových krystalků se složitějším tvarem déle stabilní než tomu bylo u jednodušších tvarů.

A jak mohou tyto poznatky pomoci zlepšit předpověď počasí? Meteorologický radar pracuje právě s odrazem signálu od vodních a ledových částic ve vzduchu. S lepším pochopením toho, jak se různé tvary ledových krystalů pohybují a orientují, mohou meteorologové tyto radarové signály přesněji interpretovat a lépe odhadnout, kdy, kde a kolik spadne srážek.

Závěry publikované studie mohou zlepšit také porozumění tomu, jak mraky odrážejí sluneční světlo a zachycují teplo v atmosféře, a tedy zdokonalit i klimatické modely a dlouhodobější předpovědi počasí, uvedli vědci.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

17.10.2024 19:19
Zajimave - ale je to hlavne jen potvrzeni toho, jak malo je zatim rozvinuto porozumeni slozitym jevum zpusobenym fazovymi prechody vody v zemske atmosfere. Kdyby bylo na Zemi o 100 stupnu tepleji nebo naopak chladneji - predpoved pocasi/srazek by byla presnejsi (protoze by k zadnym tem fazovym prechodum nedochazelo, pri teplote o 100 stupnu vyssi by nebyly zadne mraky komplikujici dlouhodobe predpovedi :) a i predpoved chovani klimatu by byla - snad - o neco snazsi. Takhle je tedy nadeje na zpresneni srazkovych odhadu v predpovedi pocasi a v budoucnu - tezko rict, jak vzdalene - i k zlepseni dosavadnich, vyslovene "hrackovych" modelu vyvoje klimatu...
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

17.10.2024 19:22 Reaguje na Miloš Zahradník
Opravuji. Pri prumerne teplote o 100 stupnu vyssi, nez mame dnes by se zjednodusily numericke modely pocasi v oblastech kolem rovniku ale v okoli polu by prislusne otepleni muselo byt jeste o hodne vetsi :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist