Tančící sněhové vločky. Analýza jejich pohybu může zlepšit předpověď počasí
„Porozumět tanci sněhových vloček je nejen krásné, ale může nám to pomoci porozumět i odrazivosti mraků,“ vysvětluje Jennifer Stout, vedoucí výzkumu. „Každý sněhový krystal v oblaku působí jako malé zrcadlo, odráží a láme světlo, které jím prochází. Předpovídáním choreografie celého mraku bychom mohli lépe porozumět atmosféře a procesům, které vedou k dešti a sněhu.“
Jsou to podle jejích slov navíc právě ledové krystalky a jejich složité spolupůsobení, co vytváří na obloze neobvyklé vizuální meteorologické úkazy, jako je parhelium, neboli boční slunce, a další halové jevy.
3D tištěné „sněhové vločky“
Během studie, jejíž závěry jsou zveřejněné v časopise Atmospheric Chemistry and Physics, sledovali vědci pohyb falešných 3D tištěných „sněhových vloček“ v nádrži naplněné směsí vody a glycerinu, napodobující atmosférické podmínky.
Vysokorychlostní kamery zachytily sestup ledových krystalků různých tvarů a velikostí, od jednoduchých šestihranných destiček po složitě větvené dendrity, což umožnilo výzkumníkům rekonstruovat jejich trojrozměrné trajektorie a orientace.
Studie odhalila čtyři hlavní typy pohybu ledových krystalů: stabilní (padající přímo dolů), klikatý (houpání tam a zpět), přechodný (směs klikatého pohybu a rotace) a spirálový (rotující při pádu). Možná překvapivě zůstal pohyb ledových krystalků se složitějším tvarem déle stabilní než tomu bylo u jednodušších tvarů.
A jak mohou tyto poznatky pomoci zlepšit předpověď počasí? Meteorologický radar pracuje právě s odrazem signálu od vodních a ledových částic ve vzduchu. S lepším pochopením toho, jak se různé tvary ledových krystalů pohybují a orientují, mohou meteorologové tyto radarové signály přesněji interpretovat a lépe odhadnout, kdy, kde a kolik spadne srážek.
Přečtěte si také |
Pravá sněhová vločka a umělý sníh se od sebe zásadně liší. A to má vliv i na tání sněhu a odtok vody, říká Michal JeníčekZávěry publikované studie mohou zlepšit také porozumění tomu, jak mraky odrážejí sluneční světlo a zachycují teplo v atmosféře, a tedy zdokonalit i klimatické modely a dlouhodobější předpovědi počasí, uvedli vědci.
reklama