https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/petice-ekologu-proti-francouzskemu-statu-ma-dva-miliony-signataru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petice ochránců přírody proti francouzskému státu má dva miliony signatářů

11.1.2019 10:30 | PRAHA (ČTK)
Už několik dní po spuštění 18. prosince se projekt L'affaire du siècle ("kauza století") stal nejúspěšnější peticí francouzské historie, první milion podpisů nasbíral podle agentury AFP za 36 hodin.
Už několik dní po spuštění 18. prosince se projekt L'affaire du siècle ("kauza století") stal nejúspěšnější peticí francouzské historie, první milion podpisů nasbíral podle agentury AFP za 36 hodin.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Petice čtyř nevládních organizací namířená proti francouzskému státu kvůli údajné nečinnosti v ekologické politice naplnila svůj původní cíl za méně než měsíc, neboť už ji podpořilo přes dva miliony lidí. "Nikdy nenasbírala petice za životní prostředí tolik podpisů," píše web televize BFMTV. Autoři iniciativy plánují Francii žalovat u správního soudu v Paříži za nedodržení ekologických cílů.
 

Už několik dní po spuštění 18. prosince se projekt L'affaire du siècle ("kauza století") stal nejúspěšnější peticí francouzské historie, první milion podpisů nasbíral podle agentury AFP za 36 hodin. Iniciovaly jej francouzské pobočky mezinárodních organizací Greenpeace a Oxfam společně se dvěma místními nevládními skupinami. Nyní autoři na svém webu uvádí, že chtějí dosáhnout na tři miliony signatářů.

"Tím, že podpořili l'Affaire du Siècle, vyjádřily více než dva miliony občanů a občanek naději, že se dočkají změny, a podpořili požadavek předložený vládě, aby bylo učiněno zadost klimatické nečinnosti Francie trvající vícero desetiletí," uvedla Greenpeace France v prohlášení.

Organizátoři iniciativy v prosinci zaslali vládě dopis se svými požadavky a nyní očekávají reakci "odpovídající této mimořádné mobilizaci a naléhavosti" klimatických změn. Pakliže se jim odpověď nebude zdát dostatečná, chtějí v březnu svou stížnost předložit pařížskému správnímu soudu s vidinou verdiktu, který by nařídil státu snížit emise uhlíku. Pokud by soudci podnět přijali, proces by podle sdružení nejspíše trval dva nebo tři roky.

Čtveřice nevládních organizací tvrdí, že Francie nabrala v ekologických opatřeních značný skluz a neplní cíle ohledně redukce emisí skleníkových plynů. "Francie nedodržuje krátkodobé cíle, co se týče omezení emisí skleníkových plynů, rozvoje energie z obnovitelných zdrojů nebo vylepšování efektivity energetiky," píše se v prohlášení odeslaném vládě.

Zároveň se prý v zemi prohlubují nerovnosti ve vztahu k dopadům klimatických změn. "Chybějící činy státu v boji proti klimatické změně nasvědčují tomu, že stát se provinil neplněním povinnosti chránit životní prostředí, zdraví a bezpečí lidí," uvádí iniciátoři "kauzy století".

Ve Francii jsou zatím žaloby státu kvůli ekologickým otázkám novinkou, podle agentury AFP se jich ale už ve světě objevila řada. Autoři té francouzské na stránkách svého projektu zmiňují úspěchy podobných snah v Nizozemsku, Kolumbii a Pákistánu.

Státní tajemnice pro ekologickou transformaci Emmanuelle Wargonová v reakci na překonání hranice dvou milionů podpisů označila za dobrou zprávu, že tolik lidí žádá, aby stát jednal. Kritizovala ale "redukci záležitosti na bitvu mezi státem a sdruženími". "Velké změny budeme muset činit společně a nikoli jedni proti druhým," prohlásila.

Podobně se vyjádřil také ministr životního prostředí François de Rugy, který iniciátory petice vyzývá k dialogu. "Ale pro nevládní organizace už není místo na debatu, pouze na činy," napsala AFP.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VW

Vladimír Wagner

11.1.2019 12:33
Tak si řekněme fakta. Francie má v Evropě nejnižší emise v elektroenergetice (kromě výjimek jako Norsko a Island, které mají specifické přírodní podmínky a málo obyvatel i průmyslu). Dokáže v pár letech odejít úplně od uhlí bez zvýšení spotřeby plynu. Pokud bude postupně přecházet na elektrifikaci dopravy a průmyslu, tak to bude stát opravdu z nízkoemisní energetikou. Toto je dáno dominantně efektivním využíváním jaderných zdrojů.
Ekologické organizace a i daná petice bojují za uzavírání jaderných nízkoemisních zdrojů a jedno z věcí, které francouzské vládě vyčítají, je to, že nepřistoupila k rychlému zavírání jaderných zdrojů. Spolu s Německem, které si tyto organizace berou za vzor, už prosadily uzavření jaderných bloků ve Fessenheimu, které mohly snižovat emise oxidu uhličitého ještě řadu let a chtějí rychle odstavit další bloky.
I tato petice ukazuje, jak absolutně nesmyslná kampaň, která má v reálu absolutně opačné dopady (na emise), než deklaruje, dokáže zmasírovat veřejnost. Je pochopitelně možné, že stejně jako v Německu tyto ekologistické organizace uspějí. Ovšem pro snižování emisí v Evropě to bude znamenat naprostou katastrofu. Přechod od cest, které úspěšně snížily emise k cestám, které jejich snížení zabránily, opravdu postrádá veškerou logiku. Stále více se utvrzuji v názoru, že pokud opravdu znamenají antropogenní emise CO2 takové riziko, tak k tomu, aby se jim nepodařilo zabránit, nejvíce přispěly ekologistické organizace svými protijadernými kampaněmi a absolutně nesmyslnou strategií v této oblasti, která se ukazuje i v této petici.
Odpovědět
J

Jan Křížek

11.1.2019 12:44
Planeta nepotřebuje snížení emisí CO2 a odpovědí je fyzika.
Země si díky termoelektrickému jevu nejprve vytváří chlad na pólech planety a tento chlad zpětně oceány roznesou po celé planetě, aby se nepřehřívala. Merkur je 0,38 UA od Slunce a na pólech má -180 °C, ale na rovníku 450°C. Kdyby byla pravda, že se postupným zahříváním povrchu planety ohřívají póly, pak by právě Merkur byl jen ohnivou koulí. Každá planeta s geomagnetickým polem vydává více energie, než přijímá. Neptun dokonce vydává 2,5 krát více energie, než přijímá od Slunce. Rázová ochlazování planety jsou významně spojena s katastrofickými erupcemi vulkánů.
Oteplování klimatu Země způsobují s největší pravděpodobností rozvodné sítě elektrického proudu, které kvůli silnému elektromagnetickému poli vodičů, deformují geomagnetické pole Země a v nich rozprostřené radiační pásy naší planety, tzv. van Allenovy pásy se oddalují do vyšší úrovně, což mění razantně efektivitu cirkulujícího náboje a v konečném důsledku je snížena excitace energetických částic, které jsou lidem známy jako blesky. Blesky mezi radiačními pásy a planetou jsou lidským okem pozorovatelné až v atmosféře. Fyzika ohřevu podpovrchové vrstvy planety je způsobena silným odporem horniny při průchodu energetického náboje od blesků. Tento náboj dále směřuje k planetárním pólům a planetu opouští formou iontů, tzv. polární záře, čímž dochází na pólech k adiabatickému ochlazování a energetický náboj se zpětně vrací do radiačních pásů planety. Tento fyzikální jev, který od blesku ohřeje horninu a poté ochladí póly planety, byl náhodně pozorován v elektrickém obvodu a popsán již v roce 1821 jako termoelektrický jev nebo také Seebeckův jev. Opakem je Peltierův jev.
Ozón planety je tvořen bleskovými výboji, které dvojvazný kyslík spojí do trojice atomů, ale tento ozón se nemůže rozprostřít až k pólům, jelikož polární záře ohraničující geomagnetické pole se pod vlivem deformace od elektromagnetického pole rozvodných elektrických sítí, posouvá k obratníkům a silné iontové výboje polárních září rozbíjejí trojný kyslík předčasně.
Teplota slunce hraje v ohřevu podpovrchových vrstev Země téměř bezvýznamnou roli. Důležité jsou energetické částice sluncem vyvrhované, jež jsou sbírány radiačními pásy Země. Tyto radiační pásy kopírují geomagnetické pole Země a jsou jakýmisi vodiči naší planety, kde mezi obratníky platí Coulombův zákon https://cs.wikipedia.org/wiki/Coulomb%C5%AFv_z%C3%A1kon
Úbytek polárních ledovců je v přímé úměře s úbytkem ozónu. Ozón je tvořen bleskovými výboji a polární ledovce jsou také tvořeny bleskovými výboji. Jasná a prokazatelná souvislost. Znalost fyziky je zásadní. Kdo nechápe, jak blesky mohou vytvářet led? Zjednodušené a názorně je potřeba si Zemi představit jako dva Peltierovy články otočené teplejší stranou k sobě, ale tyto články sestavené netradičně do kruhu. Globální oteplování je projevem sofistikovaného mechanismu přírodních zákonů a děje se tak už od nepaměti vždy v cyklech. Podle zápisů ze starých kronik byly před tisíci roky na území České republiky dvě sklizně ročně.
Oteplování zemských pólů a zrovna tak úbytek ozónu, je v přímé souvislosti s měnícím se napětím mezi Van Allenovými pásy a zemskou kůrou v místech mezi obratníky. Proces ochlazování zemských pólů je nutno chápat jako Seebeck-Peltierův jev (termoelektrický jev) https://cs.wikipedia.org/wiki/Termoelektrick%C3%BD_jev, kdy jsou nesčetné energetické výboje (blesky) v rovníkových oblastech dostatečné k tvorbě ozónu, k ohřevu magmatu (nezměrný elektrický proud z blesků díky odporu Země) a zároveň k ochlazování pólů.(při opouštění náboje v podobě iontových výbojů - aurora borealis a aurora australis) Tento jev zároveň jednoznačně ukazuje, jak vzniká magnetosféra Země (nikoli rotací jádra Země). Stejně tak i polární záři je nutno chápat jako emitaci nabitých energetických částic opouštějících vysokou rychlostí povrch Země. Tvrdit, že se teplo donekonečna vzestupně akumuluje díky skleníkovým plynům (více jak 87% tvoří vodní páry), je stejně mystické, jako tvrdit, že roztavím železo dlouhodobým uložením ve skleníku. Každopádně díky skleníkovému efektu je země ušetřena teplotním výkyvům jaké jsou na Měsíci (-240°C - +120°C). Je překvapující, že v souvislosti s výškou hladiny moře a táním ledovců odborníci uvádějí pouze dvě skupenství vody, ale plynné skupenství berou za zanedbatelné. Přitom právě ledovce způsobují urychlení zkapalnění vzdušné vlhkosti. V případě zvýšeného oteplování bude docházet k exponenciálnímu nárůstu vzdušné vlhkosti, tedy ke ztrátě kapalné vody... Zvýšení objemu vodních par povede k zesílení vodivého pláště Země, čím se mnohonásobně zvýší množství výbojů mezi van Allenovými pásy a Zemí v oblasti mezi obratníky a poté díky Seebeck-Peltierovu jevu dojde k zmrazení zemských pólů. Z fyzikálního hlediska jsou tyto popsané geofyzikální děje zdůvodnitelné tímto jediným známým Termoelektrickým jevem a navíc jde o konečnou odpověď na doposud nerozluštěné záhady (např. Proč je pod zemskou kůrou žhavé magma, ale jádro je tuhé?) Uvědomíme-li si skutečnost, že jeden aktivní sopečný vulkán (např. sopka Laki v roce 1783) https://cs.wikipedia.org/wiki/Laki vyprodukuje stejné množství škodlivin, jako průmyslová výroba celé Evropy za stovky let a aerosolu kyseliny sírové takové množství, jaké by člověk vyráběl 2000 let, je každá konference o globálním oteplování pouhou fraškou k ospravedlnění utracených peněz daňových poplatníků.
Fyzika ohřevu Země je zcela odlišná než se vyučuje na vysokých školách. Bude trvat hodně dlouho, než zdravý rozum převládne nad demagogií.

Zjednodušeně rozebereme pro srovnání Peltierův článek:
1.Telur - Ionty v polární záři přenáší náboj směrem do radiačních pásů
2.Baterie - radiační pásy
3.Kondenzátor - (v Peltierových článcích fyzicky chybí) Napětí mezi radiačními pásy a Zemí tvoří blesky (vysvětluje červené trpaslíky) mezi obratníky
4. Bismut - tím je samotná Země

Co se tímto vysvětluje?
Naklonění geomagnetického pole Země.
Vznik geomagnetického pole Země.
Proč je jádro pevné.
Proč je magma žhavější než okolí planety země přes 4 miliardy let.
Proč jsou póly planety Země chladnější, přestože je každý pól Země po období 180 dní přikloněn nepřetržitě ke Slunci.
Vznik blesků nad sopečným kráterem vulkánů při erupci a Catatumbské blesky nad jezerem Maracaibo ve Venezuele.

Tento příspěvek se opírá o fyzikální zákonitosti a je mojí osobní studií.
Jan Křížek
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist