https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/piskovna-na-prerovsku-kde-ziji-pestrobarevne-vlhy-bude-patrit-ornitologum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pískovna na Přerovsku, kde žijí pestrobarevné vlhy, bude patřit ornitologům

23.4.2021 17:59 | PŘEROV (ČTK)
Malá Lipová se stala čtvrtým územím ve vlastnictví ČSO. Díky dárcovské podpoře vykupuje pozemky pro ptáky i v ptačích parcích Josefovské louky u Jaroměře, Mnišské louky u České Lípy a Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku.
Malá Lipová se stala čtvrtým územím ve vlastnictví ČSO. Díky dárcovské podpoře vykupuje pozemky pro ptáky i v ptačích parcích Josefovské louky u Jaroměře, Mnišské louky u České Lípy a Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku.
Ornitologové získají na Přerovsku do svého vlastnictví ptačí rezervaci, která je domovem kolonie vlh pestrých. Jde o pískovnu Malá Lipová, kterou dosud vlastnil Přerov. V rezervaci chtějí odborníci vytvořit ptačí pozorovatelnu, fotografický úkryt i naučné cedule, řekl ČTK místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Loni zde hnízdila kolonie asi osmi párů těchto pestře zbarvených ptáků. Přílet vlh, které potřebují k hnízdění strmé písčité stěny, očekávají ornitologové do poloviny května.
 

Podle Šafránka jde o nevyužitou malou pískovnu. Přerov ornitologům odprodal 1,68 hektaru klíčových pozemků za 130.000 korun, vlastníkem by se Česká společnost ornitologická (ČSO) měla stát do měsíce. "Česká společnost ornitologická má program, kde se snaží vykupovat různé zajímavé lokality, především mokřadní. V tomto případě jde poprvé o suchomilnou lokalitu. Bude sloužit k tomu, aby se veřejnosti prezentovalo, jak se starat o přírodu, a k bezpečnému pozorování ptáků při hnízdění," uvedl Šafránek.

Podle mluvčí přerovské radnice Lenky Chalupové byl převod dotčených deseti pozemků tvořících pískovnu do vlastnictví ČSO schválen v březnu. "Cena byla stanovena na základě znaleckého posudku," řekla dnes ČTK mluvčí. Lokalita byla vytipována pro zřízení ptačí rezervace po několika jednáních se zástupci ČSO, Moravského ornitologického spolku a také po konzultaci s pracovníky Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově (ORNIS), kteří by poskytli odborné zázemí. "Uvažovaný projekt může mít nemalý význam z hlediska prezentace města na poli ochrany přírody," doplnila Chalupová.

V rezervaci, kterou se odborníkům podařilo před veřejností dosud utajit, chtějí ornitologové vybudovat ptačí pozorovatelnu či fotografický kryt, do budoucna počítají i s komentovanými prohlídkami. O lokalitu se budou muset také starat, obnovovat například hnízdní stěnu. Za sebou zde již mají i první brigádu, při které bývalou pískovnu zbavili odpadků a hromady větví z dříve vyřezaných náletových dřevin. Podle Šafránka je bývalá pískovna ostrůvkem v poli, kde žije řada chráněných druhů. "Kromě vlh přímo v pískovně hnízdí i žluvy hajní, v okolí se objevují motáci lužní, hrdličky divoké nebo břehule říční," doplnil Šafránek.

Vlhy pestré hnízdí v koloniích a potřebují ke hnízdění strmé písčité stěny, ve kterých si vyhrabávají nory. Je to teplomilný druh, přilétá proto až začátkem května. Živí se hmyzem, poradit si dokáže i s vosami a sršni. Vlhy bývají nazývány českými papoušky, neboť jsou to naši nejbarevnější ptáci. Na Přerovsku jsou poměrně vzácné. Další kolonie se vyskytuje v nepřístupném terénu v kolmých stěnách u Bečvy mezi Osekem nad Bečvou a Oldřichovem.

Malá Lipová se stala čtvrtým územím ve vlastnictví ČSO. Díky dárcovské podpoře vykupuje pozemky pro ptáky i v ptačích parcích Josefovské louky u Jaroměře, Mnišské louky u České Lípy a Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.4.2021 08:39
Jedna z mála radostných zpráv. To je u mě ochrana ohrožených druhů činy a ne slovy.
Odpovědět

24.4.2021 10:44
Proč je potřeba z dosud poklidné a zapomenuté pískovny dělat turistický areál?
Jsem přesvědčený, že se tam ptáci usadili mimo jiné i proto, že tam měli svůj klid a nikdo je tam neotravoval a nerušil. Teď se tam bude chodit na brigády, stavět naučné stezky a provádět zájezdy turistů. Chybí už jen parkoviště, stánek a sekat trávu. To budou vlhy jistě radosí bez sebe.
Dejte jim pokoj a nerušte je. To vlhy potřebují. Ne naučnou stezku.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.4.2021 11:04 Reaguje na
Protože ekoteroristi mají pořád pocit, že lidi je třeba vzdělávat. Co na tom, že tam bude provoz jako na Václaváku a ty vlhy tam třeba nakonec hnízdit nebudou. Účelu vzdělávání bylo dosaženo.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.4.2021 11:49 Reaguje na
Pokud tam chtějí udržet podmínky pro hnízdění vlh, tak musejí bývalou pískovnu udržovat, aby např. nezarostla lesem. Ornitologové museli při brigádě uklidit odpadky po lidech, ty se tam mohou začít znovu hromadit. Myslím, že osvětou a řízeným přístupem na lokalitu lze snížit riziko, že náhodný objevitel hnízdiště bude z neznalosti nebo nudy vlhy rušit pozorováním z nevhodné blízkosti nebo přímo ničením jejich nor. Pozorovatelny a cesty budou zřejmě zřízeny tak, aby to bylo pro vlhy co nejméně rušivé. Místní obyvatelé budou moci být pyšní na tuto rezervaci a třeba se i více zapojí do její podpory a ochrany.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.4.2021 12:11 Reaguje na Majka Kletečková
Efektivní řízený přístup znamená, že se celá lokalita oplotí, udělá se tam vrátnice s hechtrem, který bude odpočítávat lidi a honit zlotřilce, kteří dělají neplechu.
Odpovědět

24.4.2021 12:19 Reaguje na Majka Kletečková
Rezervace to už je a místní o ní jistě vědí velmi dobře, takže pyšní můžou být dávno. A náhodný objevitel v rezervaci?
Účel rezervace je chránit zájmy toho, kvůli komu/čemu byla zřízena. Vlhy na cestách, pozorovatelnách, naučných cedulích a osvětě nemají zájem vůbec žádný. To vše je ruší! Jediný zájem vlh a ostatch ptáků je mít nikým a ničím nerušený prostor k životu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.4.2021 19:58 Reaguje na
Plně s vámi souhlasím. Začátek konce bývá zveřejnění
a zástupy hlučících zvědavců, kterým se nepůjde
ubránit. To by se to muselo nakonec oplotit a trvale
hlídat. Stačí jeden osel nad hnízdy a je po tom
hnízdišti. Ty stěny nebývají nijak stabilní a hrozí
tak zborcení. I pouhé rušení může vlhy odradit od
dalšího hnízdění. Nešvar s reklamou, tabulemi
a pozorovatelnami se rozrůstá a nijak ptákům
neprospěje.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.4.2021 14:37 Reaguje na
krásu světa lze chápat i tímto způsobem pozorování....určitě lepší než čumět do monitorů
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist