https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/planetark-mexiko-se-obava-dovozu-levne-kukurice-uvazuje-o-gm-plodinach
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PlanetArk: Mexiko se obává dovozu levné kukuřice, uvažuje o GM plodinách

27.12.2007 08:49 | PRAHA/SAN SALVADOR EL SECO (Ecomonitor)
V lednu padnou celní bariéry a do Mexika začne proudit levná kukuřice z USA. Pro místní zemědělce to znamená obrovskou změnu. Aby zachránili plodinu, která živila Mexiko stovky let, obrátí se zřejmě na geneticky modifikované druhy kukuřice, nebo na těžce mechanizované zemědělství, píše agentura Reuters.
 

Kukuřičné pole
Kukuřičné pole.
Ilustrační foto: Jan Stejskal/Ekolist.cz

Mexiko od počátku roku uvolní clo na dovoz zemědělských plodin, jak mu to nařizuje Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA). Tím na své trhy pustí největšího světového producenta kukuřice. Mexičtí zemědělci se teď rozhodují, zda budou čelit kukuřici z USA pomocí geneticky modifikovaných druhů této plodiny, nebo zda vsadí raději na průmyslové zemědělství. V každém případě je pro miliony mexických pěstitelů, z nichž mnozí mohou své farmy provozovat jen díky dotacím, souboj s těžce dotovanou kukuřicí z USA také bojem o přežití. A to navzdory vysokým cenám této plodiny na mezinárodním trhu, píše agentura Reuters.

Mexiko v roce 2006 dovezlo od svého velkého souseda přes sedm miliónů tun především krmné kukuřice, která dnes pokrývá spotřebu krmiva v Mexiku zhruba z 35 %. Nejvíce se místní pěstitelé obávají většího dovozu cukrové kukuřice, která tvoří základ většiny mexických jídel.

Zemědělci, kteří sázejí na biotechnologie, se mohou radovat. Zákon o experimentálním pěstování GM plodin je sice již dva roky schválen, ale nikdy nebyl podepsán, aby mohl vstoupit v platnost. Teď ale ministr zemědělství oznámil, že zákon začne platit během několika následujících týdnů. „Nechceme zůstat pozadu, s testy chceme začít co nejdříve,“ řekl agentuře Reuters Catalino Flores ze sdružení pěstitelů kukuřice v oblasti San Salvador El Seco. Podle místních zemědělců pěstují v USA kukuřici na zhruba trojnásobné ploše, než jaká je k dispozici v Mexiku.

„Do pěti deseti let tu budeme pěstovat kukuřici odolnou proti suchu,“ říká Flores. Podle něj nedokážou zemědělci bez modifikované kukuřice konkurovat dovozům. Polovina kukuřice posílané z USA do Mexika pochází z geneticky modifikovaných druhů. Podle ministra zemědělství se semena modifikované kukuřice pašují z USA a pěstují se v severních státech Mexika.

Někteří pěstitelé ale mají obavy, že by modifikované druhy mohly kontaminovat další druhy kukuřice, které se v Mexiku pěstují po staletí, např. kukuřici setou. „Lidé, kteří chtějí zavádět transgenní rostliny, jsou nezodpovědní. Vůbec je nezajímá, že by mohli ohrozit genetické dědictví dávného Mexika,“ řekl agentuře Reuters Victor Suarez. Ten je členem skupiny zemědělců, kteří by chtěli zachovat tržní ochranu kukuřice a fazolí.

I když v tuto chvíli ještě není zcela jasné, jak zrušení celních bariér zasáhne mexický venkov, dá se očekávat, že změna zřejmě bude radikální. Podle národního průzkumu zaměstnanosti totiž od podpisu dohody NAFTA zmizely na venkově už dva miliony pracovních míst.

Podle článku Mica Rosenberga z agentury Reuters zveřejněném na serveru PlanetArk dne 21. 12. 2007.


reklama

Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist