https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/planetark-vodni-minielektrarny-by-mohly-byt-resenim-pro-afriku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PlanetArk: Vodní minielektrárny by mohly být řešením pro Afriku

15.9.2009 11:36 | PRAHA/NAIROBI (Ecomonitor)
Miniaturní vodní elektrárny by mohly být řešením nedostatku energie ve venkovských oblastech Afriky. Podle analýz by hydroelektrárny mohly vyrábět až 330 000 megawatt elektřiny, zatímco dosud se využívá jen sedm procent možného potenciálu, píše agentura Reuters.
 

Oáza v Lybii.
Voda by v Africe mohla být významným zdrojem energie zejména pro venkovské oblasti.
Licence: Volné dílo (public domain)
Ilustrační foto: Sfivat/Wikimedia Commons

Kvůli nedostatku peněz, ale i kvůli byrokracii mají prý v Africe šanci na úspěch spíše malé projekty než velké hydroelektrárny. Příkladem je projekt přehrady Velká Inga v Demokratické republice Kongo. Ta by měla přijít na osmdesát miliard dolarů, je ale problematická politicky. Podle Stevena Hunta, londýnského konzultanta v oboru energetiky, se může výkonnost malých vodních elektráren v Africe pohybovat od 10 kilowatt do 10 megawatt. Životnost jednotlivých instalací se může pohybovat kolem dvaceti a více let.

Dosud má přístup k elektrické energii pouze jeden ze čtyř obyvatel Afriky. Předpokládá se ale, že poptávka se do roku 2035 ztrojnásobí. Malé hydroelektrárny, včetně hrází, pump nebo vodních mlýnů, mohou dodávat energii bez výrazného negativního dopadu na životní prostředí.

Minielektrárny mohou uspokojit základní potřeby, příkladem je turbína o výkonu 0,75 kilowatt v keňské vesnici Kerugoya. Díky ní mají přístup k energii lidé, kteří by jinak museli putovat mnoho kilometrů do nejbližšího města. "Lidé mohou přijít, nabít si zde mobilní telefony a mají tu přístup k internetu nebo k tiskárně," řekl agentuře Reuters James Kinyua. Ten šéfuje projektu (částečně financovanému z darů a částečně svépomocí), který chce přivést elektřinu i do míst, která nejsou pokryta přenosovou sítí.

V Zimbabwe by se podle odhadů mohlo vyrábět až 85 MW z vodních elektráren na neupravených tocích řek i na vybudovaných přehradách. Elektřinu by využívali zejména zemědělci. "Energie je pro rozvoj to nejdůležitější. Ve chvíli, kdy máte přístup k energii, můžete začít dělat spoustu věcí," řekl agentuře Reuters Felix Kiptum, konzultant OSN.

Africké vlády tvrdí, že lepší přístup k elektrické energii je prioritou. Například v Keni se každoročně připojí k síti 200 000 nových odběratelů. Toto tempo by se mělo udržet až do roku 2012.

V Jihoafrické republice by měla být elektřina přístupná na celém území do roku 2012 a Rwanda shání 200 milionů dolarů, aby ve stejném roce k síti připojila 220 000 nových zákazníků. V této zemi se vyrábí elektřina z nafty a těžkých topných olejů, které doplňuje 43 MW instalovaného výkonu vodních elektráren. Těch by ale mohlo být daleko víc, v zemi je vytipováno vice než tři sta míst pro jejich výstavbu.

Organizace Practical Action buduje 15 minielektráren v Zimbabwe, Malawi a Mozambiku. Ty by měly osvětlovat domy, školy a nemocnice a také zavlažovat pole. Keňa, která je největším světovým vývozcem černého čaje, plánuje stavbu deseti elektráren s celkovým výkonem 23 MW na zavlažování čajových plantáží.

Podle článku Shapi Shacinda a Duncana Miriri Small Hydro To Help Boost Rural Africa Development vydaného na serveru PlanetArk 14. 9. 2009.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist