https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/planetark-zelena-ekonomika-neznamena-automaticky-dobrou-praci-tvrdi-zprava-americkych-poslancu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PlanetArk: Zelená ekonomika neznamená automaticky dobrou práci, tvrdí zpráva amerických poslanců

4.2.2009 14:45 | PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor)
Nová vláda Baracka Obamy ve svých prohlášeních velmi sází na nová místa v „zelené ekonomice“, která se mají stát částečným lékem na současnou finanční krizi. Miliardové investice do obnovitelných zdrojů by měly vytvořit nové pracovní příležitosti. Jak ale uvádí zpráva demokratických poslanců, nová místa nejsou automaticky dobře placená místa, píše agentura Reuters.
 

Zpráva, kterou připravila senátorka Debbie Stabenowá a kongresman Jay Inslee, se zaměřila na to, jaké platy nabízejí energetické firmy v oboru obnovitelných zdrojů. Na zprávě se podílelo i několik nevládních organizací, které se zabývají jak ekologií, tak zaměstnaností.

„Náš průzkum ukazuje, že zaměstnanci firem, které vyrábějí a montují větrné turbíny nebo solární panely mají vyšší plat, než průměrný zaměstnanec ve Wall-Martu, ale nemůžeme tvrdit, že všechna místa v tomto oboru jsou dobře placená,“ říká zpráva.

Průměrná mzda ve většině firem vyrábějících solární nebo větrné elektrárny je nižší, než průměrná mzda v továrnách, kde dosahuje úrovně 18,88 dolaru na hodinu. Nejnižší mzda v zelené ekonomice je 8,25 dolaru za hodinu pro pracovníky na recyklační lince, zatímco dělníci v průmyslu obnovitelných zdrojů berou nejméně 11 dolarů na hodinu. Podle zprávy by firmy, které získají daňové úlevy nebo dotace, měly svým zaměstnancům dávat plat alespoň na úrovni existenčního minima.

„Chceme, aby firmy, které dostávají podporu od státu, nabízely mzdy dostatečně vysoké, tak aby si pracovníci dosáhli na běžnou životní úroveň. Tento krok pomůže realizovat sliby revoluci obnovitelné energie,“ cituje Reuters zprávu. Podle ní také některé americké firmy, které vyrábějí větrné nebo solární elektrárny, přesunuly výrobu do zemích s nižšími mzdovými náklady, jako je Čína nebo Mexiko. Například společnost First Solar provozuje největší část výroby v Malajsii, její zdejší provoz je desetkrát větší než na území USA.

Podle článku Toma Doggetta zveřejněného na serveru PlanetArk 04. 02. 2009


reklama

Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
4. 2. 2009
4. 2. 2009
5. 2. 2009
5. 2. 2009
5. 2. 2009
5. 2. 2009
5. 2. 2009
5. 2. 2009
6. 2. 2009
6. 2. 2009
6. 2. 2009
5. 2. 2009
9. 2. 2009
9. 2. 2009
26. 2. 2009
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist