https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plantaze-s-kokou-se-loni-v-kolumbii-zvetsily-o-desetinu-uvadi-osn
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plantáže s kokou se loni v Kolumbii zvětšily o desetinu, uvádí OSN

13.9.2023 18:51 | BOGOTA (ČTK)
Plocha, na které se v Kolumbii pěstuje koka, se loni oproti roku 2021 zvětšila o více než desetinu a potenciální produkce kokainu, který se z koky vyrábí, dokonce o čtvrtinu. Ve své nové zprávě o tom informoval Úřad OSN proti drogám a zločinu (UNODC). Podle něj loni koku v jihoamerické zemi sklízeli na ploše 230 000 hektarů, což je největší rozloha za poslední dvě desetiletí.
 

Kolumbie je největším světovým vývozcem kokainu, až 90 procent spotřeby této drogy v USA pochází právě odtamtud, napsala agentura AP. "Je znepokojivé, že v zemi každý rok máme větší a větší sklizeň koky," uvedla šéfka UNODC Candice Welschová.

Kolumbijská vláda ale loňská čísla prezentuje jako příznivá. Podle ní se podařilo zastavit strmý růst plochy kokových polí, mezi lety 2020 a 2021 jejich rozloha meziročně narostla o 43 procent. "Tu křivku se nám daří vyrovnávat," řekl na tiskové konferenci ministr spravedlnosti Néstor Osuna.

Současný levicový kolumbijský prezident Gustavo Petro o víkendu kritizoval dřívější strategie boje proti drogám, které zahrnovaly mimo jiné ničení kokových plantáží. Podle něj je spíše potřeba podpořit lokální farmáře, pro které je často produkce koky jedinou možností, jak si vydělat na živobytí. Nejrůznějšími pobídkami chce vláda motivovat farmáře, aby během příštích čtyř let dobrovolně nahradili koku na nejméně 100.000 hektarech polí za jiné plodiny.

"Musíme skončit s katastrofální politikou, která (za produkci kokainu) viní farmáře a vůbec si neklade otázku, proč v některých společnostech lidé konzumují drogy na hranici sebezničení," řekl Petro.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

14.9.2023 00:25
koka je O.K !!!
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

15.9.2023 15:36
Dobrá zpráva pro Brněnskou ODS..
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist