https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plastove-lahve-budou-muset-byt-ze-30-procent-z-recyklatu-senat-to-dnes-schvalil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plastové lahve budou muset být ze 30 procent z recyklátu, schválil Senát

12.8.2022 14:05 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Plastové nápojové lahve bude nutné do roku 2025 vyrábět z jedné čtvrtiny z recyklovaného plastu, v roce 2030 až z 30 procent. Nádoby do objemu tří litrů s víčky z plastu budou muset mít tyto uzávěry připevněné k výrobku. Schválil to Senát v novelách, které souvisejí se zákazem některých jednorázových plastových výrobků. Normu, kterou podpořilo 57 ze 71 přítomných senátorů, nyní dostane k podpisu prezident.
 

Předloha nezavádí povinné zálohování PET lahví, které prosazuje iniciativa výrobců nápojů, podle nichž bez tohoto opatření nebude možné naplnit cíl EU zvýšit zpětný odběr do roku 2029 až na 90 procent hmotnosti tohoto typu obalů uvedených ročně do oběhu. Podle společnosti Eko-kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů, se tříděním do speciálních nádob daří z trhu v ČR sebrat více než 80 procent použitých PET lahví.

Novela však zálohování plastových lahví ponechává dobrovolné. "Dobrovolný systém ale nezajistí pozitivní dopady plošného zálohového systému, jako jsou vysoká míra sběru k recyklaci nebo snížení množství pohozených nápojových obalů," sdělila ČTK mluvčí Iniciativy pro zálohování Kristýna Havligerová. Iniciativa se bude snažit prosadit samostatný zákon, který by zavedl povinné zálohování PET lahví a také plechovek, dodala.

Kritici povinného zálohování upozorňují na to, že by zálohované plastové lahve musely být před dalším použitím přetavené na nové stejně jako nyní lahve ze sběrných kontejnerů.

Přidávání recyklátu do PET lahví je podle předsedkyně Svazu minerálních vod Jany Ježkové jedním z pilířů cirkulárního zacházení s těmito nápojovými obaly. "Tento krok všichni naši členové jednoznačně podporují. Někteří jsou rozhodnuti přidávat do svých PET lahví i daleko vyšší podíl recyklátu, než stanoví zákon," uvedla Ježková na dotaz ČTK.

Využívání lokálně získávané druhotné suroviny dává podle ní i velký ekonomický smysl, a to vzhledem k současné situaci na trhu s energiemi a surovinami. Pro plné využití potenciálu tohoto opatření by však bylo potřeba zavést povinné zálohování PET lahví a plechovek, řekla Ježková. U plastových víček, která budou muset být připevněna k obalu, záleží na konkrétním technickém řešení u jednotlivých výrobců, dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

12.8.2022 14:26
Tuším, že do recyklátu se nedopatřením dostávají i plasty, které by neměly být v kontaktu s potravinami.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.8.2022 14:48
Zcela bezcenné rozhodnutí , které na lavině plastových odpadů, které zamořují vzduch, vodu i půdu , nezmění vůbec nic.
Senátoři jsou drazí i zadarmo.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

13.8.2022 11:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
to bylo super, krátké a pravdivé, on senátor, nebo politik je jako dětská plena, musí se často měnit a to ze stejného důvodu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.8.2022 14:49
A i PET se vícečetným přepracováním degraduje a dostává do obsahu. Již se o tom zde psalo.
Odpovědět
Pe

Petr

12.8.2022 22:01 Reaguje na Slavomil Vinkler
Možná právě o to jde.
Výrobci/prodejci budou vědět, že vyrábějí škodlivé výrobky a bude je to nutit od petek postupně odcházet. No a zákazník bude vědět, že petky s recyklátem nejsou moc dobré, a bude je to motivovat nekupovat.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

13.8.2022 11:38 Reaguje na Petr
Petře, tomu sám nevěříš, výrobcům je úplně šuma fuk, kolik do lidí nacpou sajrajtu. Jako by Babiše trápila otrávená spodní voda v celé ČR z pesticidů na řepku.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.8.2022 10:10
Marná snaha ,jak si hrát na EKO a neodbourat v maximální míře plasty. Toto
není řešení do budoucna, protože stále tu bude zůstávat těch 70% jako Černý
Petr. Navíc to prodraží produkci a tím zvýší cenu. Je třeba najít jiné smysluplné použití, kde příměsi z recyklátu nebudou mít vliv na kvalitu a nebo plasty využít bez třídění a čištění k výrobě tepla. Slisované plasty je možné skladovat jako palivo na zimu stejně jako uhlí a plyn na zimu. Ostatní směsný odpad je možno pálit průběžně na ohřev teplé vody a pro průmysl. Chce to ale přestat vidět ve spalovnách zlo a vymýšlet nesmysly
s recyklací nerecyklovatelného(ekonomicky, ale i technologicky). Recyklát nevalné kvality je opět odpadem a většinou s daleko horšími dopady na přírodu.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

13.8.2022 11:58 Reaguje na Břetislav Machaček
máš pravdu, ale já si myslím truchu jinak. Z příchodem krize, inflace a měnové reformy začnou krachovat i pivovary, které mají obrovský fond skleněných lahví s bednami i plnícími pásy. Tudíž by nebyl problém, aby se v aukci koupily potřebné věci, např. pro mlékárnu, moštárnu a tyto suroviny se expedovaly v původních pivních půllitrových lahvích, protože v důsledku jeden litr je na půl dne moc a v otevřené lahvi se množí akorát bakterie, tudíž, pokud by do lahve šlo kvalitní mlého, mošt,limo, nebo jiná potravina, menší množství nemůže vadit, v konci by to bylo prospěšnější a šikovnější na nákup, převoz i ruční spotřebu. Jediný, kdo by mohl mít problém, jsou pivaři, kteří by si mohli splést lahev a na požití mléka by mojhli i zemřít. Jinak nevím, jestli v tomto videu kecají, ale tvrdí, že výroba skleněné lahve je na energii méně náročnější, než plastová lahev.V konci jde pouze o to, že podnikům odpadl svoz lahví, který dnes v rámci plastů jdou na úkor spotřebitele a popelářů do spaloven. U nás se už před lety prokázalo, že kdosi sfalšoval procenta recyklovaných plastů. Takže zpět na stromy a k lepšímu výsledku. Ale k tomu nikdy nedojde, protože by nás stát a ekologové nemohli jako obyvatele šikanovat do bezvědomí, jak znečišťujeme planetu. Přitom je to parketa právě státu a podnikatelů, tedy pár mála neskutečných hajzlů, kteří z toho problému profitují. přidávám dotyčné video.
https://www.youtube.com/watch?v=y6-KtuGDf94
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist