https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzen-koupi-stroj-na-ekologickou-likvidaci-plevele-a-dalsi-prace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeň koupí stroj na ekologickou likvidaci plevele a další práce

15.5.2018 00:15 | PLZEŇ (ČTK)
Plzeň (na obrázku) pořídí speciální stroj, kterým bude město ekologicky likvidovat plevel v parcích, sadech, výsadbách či kolem chodníků. Stroj nebude používat žádnou chemii, plevel zničí pouze horkou parou.
Plzeň (na obrázku) pořídí speciální stroj, kterým bude město ekologicky likvidovat plevel v parcích, sadech, výsadbách či kolem chodníků. Stroj nebude používat žádnou chemii, plevel zničí pouze horkou parou.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | spamiky / Pixabay
Až pět milionů vyčlenila Plzeň na pořízení speciálního stroje, kterým bude město ekologicky likvidovat plevel v parcích, sadech, výsadbách či kolem chodníků. Stroj nebude používat žádnou chemii, plevel zničí pouze horkou parou. Mimo vegetační období město samohybný stroj využije například na čištění mobiliáře, graffiti ze stěn městských budov nebo plakátů ze sloupů veřejného osvětlení, řekl v pátek primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).
 

"Jde o nosič, který má vpředu speciální lištu s několika tryskami. Z každé z nich stříká na zem horká voda o teplotě zhruba 100 stupňů Celsia. Stroj si sám pomocí senzorů detekuje, kde je plevel a sám zapíná příslušné trysky. Jednodušší variantou je manuální obsluha trysek řidičem z kabiny, který pozoruje, kde je plevel," popsal. Cena stroje se pohybuje mezi 2,5 až 5,5 milionu korun, radnice vypíše výběrové řízení.

Ekologicky nezávadná horká pára se dostane do rostliny a poškodí její bílkoviny, takže nadzemní část odumře. Horká voda zároveň pronikne až ke kořenům a po třetí až osmé aplikaci se kořen tak vysílí, že původní matečná rostlina odumře úplně. "To je zásadní rozdíl mezi metodami, které fungují na principu horkého vzduchu nebo infračerveného záření, které sice nadzemní zelenou část rostliny spálí shora jako plamen, ale nezničí kořeny a plevel znovu rychle vyraší," vysvětlil primátorův náměstek odpovědný za životní prostředí Petr Náhlík (KDU-ČSL).

Podobná zařízení se v západní Evropě používají už dlouho. "Ve veřejném prostoru se herbicidy na bázi glyfosátu používají již jen ojediněle," řekla Lucie Davídková ze Správy veřejného statku města Plzně, která pečuje o městskou zeleň. Stroj je podle ní ideální díky široké liště na velká náměstí, která se běžně odplevelují chemicky, ale díky možnosti vypínání trysek i na užší parkové cesty.

V Česku jednodušší verzi bez senzorů používají v Brně, Mělníku, Litoměřicích a Hradci Králové. Stroj bude možné použít na zpevněných plochách, dlažbách všech druhů, na odplevelování komunikací podél obrubníků, na štěrkové, mlatové i pískové plochy. Dají se tím i dezinfikovat pískoviště a odplevelovat plochy dětských hřišť. Stroj má za kabinou velkou nádobu na vodu, jejíž spotřeba závisí na zaplevelení plochy. Do vody se nepřidávají žádné mycí prostředky nebo chemikálie, pouze změkčovadlo, aby se součástky nezanášely vodním kamenem. Kromě čelní lišty má ještě přídavné hadice s ručními tryskami pro bodovou ruční aplikaci.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lada Pešková
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FV

Franta Vokřahlo

16.5.2018 19:35
Dobrý nápad,má to asi jen jednu chybu a tou je spotřeba vody...netuším kolik stroj spotřebuje vody,v případě velké spotřeby by se nabízelo řešení ve formě použití přefiltrované dešťové vody,která navíc není tak tvrdá a nezanáší tolik trysky stroje,takže by možná šlo upustit i od používání změkčovadla.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist