https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzen-pred-sezonou-kontrolovala-slozeni-rybich-druhu-v-rekreacnich-rybnicich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeň před sezonou kontrolovala složení rybích druhů v rekreačních rybnících

25.6.2022 00:52 | PLZEŇ (ČTK)
Plzeňští správci městských rybníků spolu s odborníky z Hydrobiologického ústavu Akademie věd ČR kontrolovali na jaře složení ryb podle druhů v rekreačních rybnících v Bolevecké rybniční soustavě. Rybí obsádku kontrolují pravidelně od roku 2006 v Boleveckém rybníku, letos poprvé i v Kamenném rybníku. Množství i podíl plevelných, dravých a ušlechtilých ryb může dlouhodobě ovlivnit kvalitu jeho vody, řekl ČTK primátorův náměstek odpovědný za životní prostředí Michal Vozobule (TOP 09).
 

"Kontrolovat množství ryb a jejich druhovou skladbu je jedním z opatření, které pomáhá udržovat kvalitní vodu ve Velkém boleveckém rybníce. Tím, že snížíme množství plevelných ryb, omezíme přísun fosforu, který podporuje vznik sinic a vodních řas. To ocení zejména ti, co si v létě chodí do Boleváku zaplavat,“ uvedl.

K monitoringu vědci používají loď se speciální výbavou. Elektrickým agregátem lehce krátkodobě omráčí ryby, aby je mohli vylovit podběrákem do vaničky a pak ručně vytřídit. Ušlechtilé ryby, jako jsou kapr, lín, tolstolobik či vzácnější úhoři a sumci, se do vody vracejí. Stejně tak štiky, boleni či candáti. Vytříděné plevelné ryby, například plotice či cejni skončí v kádích a poté putují do zoologické zahrady jako krmení pro zvířata. "U vybraných druhů ryb se sleduje také jejich velikost, váha a stáří, které lze zjistit ze šupin,“ uvedla Jiřina Maršálková z oddělení vodního hospodářství městské organizace Správa veřejného statku města Plzně.

Většinou se množství a druhy ryb v rybnících regulují výlovem. Velký bolevecký rybník ale vypouštět nelze, protože v současných klimatických podmínkách, kdy je hladina dlouhodobě pod normálním stavem, by se rybník znovu vodou nenaplnil. Kamenný rybník zase nelze vypustit, protože by to poškodilo přilehlou přírodní rezervaci s rašeliništi.

Do Boleveckého rybníka se většinou nasazovali kapři. Od roku 2008 se tam nevydávají rybářská povolení, takže pravidelný jarní monitoring rybí obsádky a redukce plevelných ryb tak pomáhá v rybníce udržovat optimální množství ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

25.6.2022 04:37
Bez plevelných ryb, nebudou ani ušlechtilé dravé ryby.
Nebo ano ?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.6.2022 09:38 Reaguje na smějící se bestie
Nevydávají povolenky. Redukce plevelných ryb jde tedy z velké části na činnost dravců .😊)
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

27.6.2022 12:10 Reaguje na Slavomil Vinkler
Povolenky se nevydávají právě proto, že sportovní rybáři mají primárně zájem o dravce, což je těžké jim rozmluvit. Hned pak chtějí chytat kapry, ale těch je tam málo a v neúživné vodě ani chov kapra a jeho odlov na udici nedává smysl. Navíc kapr a kvalita vody by bylo na delší vyprávění.
No a docela žádný zájem nemají rybáři o plevelné ryby. V žádném rybářském revíru na stojaté vodě se nikdy nepodařilo ani málo omezit plevelné ryby odlovem na udici. Do toho ono nemoudré chyť a pusť a tak...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.6.2022 10:53 Reaguje na smějící se bestie
Ten zkušební odlov množství plevelných ryb výrazně nesníží.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

25.6.2022 21:01 Reaguje na smějící se bestie
Otázka je, k jakému účelu jsou ty dravé ryby ušlechtilé. Třeba z hlediska reziduí bude vhodnější jíst spíš ty "plevelné" býložravé ryby než ty "ušlechtilé" dravé ryby.
Jinak je to jasné, snížením počtu býložravých ryb se snižuje koloběh živin ve vodě a tím se dosahuje průhlednější vody a přebytek dravých ryb potom zpomaluje nový nárůst býložravých ryb.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

27.6.2022 12:11 Reaguje na Radim Polášek
Přesně, děkuji :-)
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

27.6.2022 12:07 Reaguje na smějící se bestie
Plevelné - z pohledu kvality vody jsou za plevelné ryby označovány především ryby planktonožravé, tedy plotice, perlín, ale také třeba cejn, cejnek a dokonce i kapr ve větším než malém mnnožství. Je to proto, že rybí obsádka zrychluje koloběh fosforu, hlavní a nejdůležitější živiny, čímž zpřístupňuje tuto živinu sinicím, které se projeví v létě vodními květy.
Ryby označované za plevelné je třeba kontrolovat, protože mají schopnost se rychle rozmnožit - a to už se pak zvládají těžko.
Kontrolní odlov teď výrazně plevelné ryby početně neomezí, protože je jich už velmi málo.
Dravé ryby samozřejmě budou :-). Funkci mají právě v udržování plevelných ryb pod tlakem a v nízkých počtech. Z čeho budou hodně dravců živo při málu plevele? Z přírůstku jejich biomasy. Tak jako zemědělec není živ při pěstování brambor z hlíz, které na jaře zasadil, ale z toho, o kolik přirostly za vegetační období.
Odpovědět

AL.Š. JIhločeský

29.6.2022 03:32
Prosím jen tímto textově zainteresované, aby se zkusili hloubavě zamyslet nad následujícími citacemi (a domyslet to) z předlohového surrealistického galimatyáše. Kéž vám to je ku nějakému odbornému prospěchu!
- „Tím, že snížíme množství plevelných ryb, omezíme přísun fosforu, který podporuje vznik sinic a vodních řas.“
- „Ušlechtilé ryby, jako jsou kapr, lín, tolstolobik“
-„pravidelný jarní monitoring rybí obsádky a redukce plevelných ryb tak pomáhá v rybníce udržovat optimální množství ryb.“
- „v neúživné vodě ani chov kapra a jeho odlov na udici nedává smysl.“ Ta neúživná voda produkuje tuny makrovegetace, která je pošetile nákladně strojně likvidována…
-„ Jinak je to jasné, snížením počtu býložravých ryb se snižuje koloběh živin ve vodě a tím se dosahuje průhlednější vody“
- „Plevelné - z pohledu kvality vody jsou za plevelné ryby označovány především ryby planktonožravé, tedy plotice, perlín, ale také třeba cejn, cejnek a dokonce i kapr ve větším než malém mnnožství. Je to proto, že rybí obsádka zrychluje koloběh fosforu, hlavní a nejdůležitější živiny, čímž zpřístupňuje tuto živinu sinicím, které se projeví v létě vodními květy.“
- „Z čeho budou hodně dravců živo při málu plevele? Z přírůstku jejich biomasy. Tak jako zemědělec není živ při pěstování brambor z hlíz, které na jaře zasadil, ale z toho, o kolik přirostly za vegetační období.“ K tomuto příměru snad jen tolik, že pokud zemědělec nechá na svých bramborách pást mandelinku bramborovou nebo je nechá přerýt divočáky, moc živ nebude…
Jinak - bude-li dravců příliš, částečně se požerou mezi sebou a zbytek dokoná nějaká choroba, která si na hladovějících oslabených mátohách s gustem smlsne…
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist