https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/po-erupci-se-k-islandske-sopce-vydaly-davy-turistu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Po erupci se k islandské sopce vydaly davy turistů

23.3.2021 17:12 | REYKJAVÍK (ČTK)
Ačkoli byla páteční erupce poměrně malá a kontrolovaná, z malého sopečného kužele v údolí Geldingadalur již vyteklo na 300 000 metrů krychlových lávy, uvedli experti.
Ačkoli byla páteční erupce poměrně malá a kontrolovaná, z malého sopečného kužele v údolí Geldingadalur již vyteklo na 300 000 metrů krychlových lávy, uvedli experti.
Tisíce zvědavců se o víkendu vydaly k islandské sopce, která se v pátek probudila k životu na poloostrově Reykjanes. Ti nejodvážnější si nad žhavou lávou opékali párky a bonbony marshmallows, napsala agentura AFP.
 

Vulkán, jehož dramatická páteční erupce rozzářila noční oblohu jasně červenou barvou, je na rozdíl od mnoha dalších islandských sopek poměrně dobře přístupný. Nachází se totiž jen asi 40 kilometrů od metropole Reykjavíku a lze se k němu snadno dostat po zhruba 90minutovém pochodu od nejbližší silnice.

Nejbližším městem je rybářský přístav Grindavík s 3500 obyvateli a nedaleko se nachází také známá islandská turistická atrakce - geotermální lázně Modrá laguna.

V neděli již vedla k sopečnému kuželu v oblasti hory Fagradalsfjall stezka vyšlapaná turisty. Další se rozhodli zaplatit si vyhlídkový let nad oblastí ve vrtulníku.

"Docela odporně to tady páchne. Ale nejzajímavější pro mě je odstín oranžové barvy - mnohem, mnohem temnější, než by člověk čekal," řekl agentuře AFP 21letý Ulvar Kari Johannsson, který lokalitu navštívil v neděli.

Basaltic lava flow eruption (early morning, 22 March 2021) (Geldingadalur Valley, Iceland) 3

Ačkoli byla páteční erupce poměrně malá a kontrolovaná, z malého sopečného kužele v údolí Geldingadalur již vyteklo na 300 000 metrů krychlových lávy, uvedli experti.

"Překvapilo mě hlavně to horko tady. Když jsme se blížili k místu, kde vyvěrá láva, stoupla teplota kolem nás o deset až 15 stupňů a obličeje nám zrudly," řekla Francouzka Émilie Saint-Mleuxová, která na Islandu studuje.

Úřady v prvních hodinách po erupci lidem v přístupu bránily, později ale zátarasy na silnici odstranily. Od sobotního odpoledne už měli návštěvníci přístup k vulkánu povolený. Policisté na místě pouze dbali na to, aby lidé nechodili k tekoucí lávě příliš blízko. Znepokojení vzbuzuje rovněž zvýšená koncentrace škodlivých plynů v ovzduší, především pak oxidu siřičitého, kvůli níž musela být lokalita dnes znovu uzavřena, napsala agentura AFP.

Otázkou zůstává, do jaké míry bude moci Island využít erupce sopky k oživení turistického ruchu, který byl postižen pandemií nemoci covid-19. Země se nedávno znovu otevřela návštěvníkům ze zahraničí, kteří byli očkováni nebo chorobu prodělali.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

23.3.2021 20:59
Nevidim tam nikde zadny snih, ze by ho ta lava roztopila i na dalku? :)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.3.2021 23:18 Reaguje na Miloš Zahradník
Vpravo v popředí sníh vidět je. A vzadu na tom kopci taky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist