https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/po-nekolika-letech-se-lidem-otevrou-cistirny-i-upravny-vody-smvak-ostrava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Po několika letech se lidem otevřou čistírny i úpravny vody SmVaK Ostrava

26.2.2023 00:15 | OSTRAVA (ČTK)
Úpravna vody ve Vítkově-Podhradí.
Úpravna vody ve Vítkově-Podhradí.
Foto | Palickap / Wikimeda Commons
Po několika letech budou mít lidé 25. března možnost prohlédnout si některé obvykle nepřístupné provozy společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK). Otevřou se některé čistírny odpadních vod i dvě největší úpravny pitné vody v regionu v Podhradí ve Vítkově na Opavsku a v Nové Vsi ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku, sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
 

"Jde o unikátní příležitost prohlédnout si provozy, které prošly v uplynulých letech významnými rekonstrukcemi a jsou klíčové pro zásobování většiny kraje kvalitní pitnou vodou z podhůří Jeseníků a z Beskyd," uvedl mluvčí.

Vodohospodáři doporučují, aby se zájemci o prohlídky vzhledem k omezené kapacitě zaregistrovali co nejdřív. Akce pořádaná u příležitosti Světového dne vody se v posledních letech kvůli koronavirové pandemii nekonala.

"Po zkušenosti z předcovidových let, kdy nás výrazný zájem o návštěvu našich provozů překvapil, bych chtěl všechny zájemce upozornit na to, aby si zarezervovali svá místa včas. Kapacita je logicky omezena. Naše letošní nabídka je opravdu atraktivní," uvedl generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička.

V úpravně v Podhradí si návštěvníci prohlédnou například halu pískových filtrů, které dokáží upravit až 2700 litrů pitné vody za sekundu. "V areálu Úpravny vody Nová Ves budou svou práci prezentovat také pátrači, jejichž hlavním úkolem je vyhledávání poruch a úniků pitné vody ve vodovodní síti," uvedl Síbrt.

V areálech čistíren odpadních vod v Opavě, Kopřivnici, Havířově a Sviadnově u Frýdku-Místku budou připraveny exkurze s odborným výkladem a také kanalizační vozy schopné čistit stokové sítě či odpady z dešťových vpustí. Na jednu prohlídku může maximálně 20 lidí.

"Všechna zařízení budou v plném provozu a musíme zajistit bezpečnost všech návštěvníků, ale také to, aby nebyl nijak narušen proces výroby pitné vody, případně čištění té odpadní," uvedl Pšenička. Zájemci o prohlídky se musí registrovat na telefonním čísle 596 697 233, případně na e-mailu adela.hejtmankova@smvak.cz.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist