https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/po-protrzeni-prehrady-je-v-ohrozeni-uroda-i-cenny-ekosystem-delty-dnepru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Po protržení přehrady je v ohrožení úroda i cenný ekosystém delty Dněpru

7.6.2023 02:06 | KYJEV (ČTK)
Řeka Dněpr.
Řeka Dněpr.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Po zničení Kachovské přehrady je v ohrožení úroda ve třech ukrajinských oblastech, které používaly vodu z nádrže k zavlažování. Podle webu BBC News to uvedl šéf parlamentního výboru pro zemědělskou politiku Oleksandr Hajdu. Jde podle něj o úrodu v Chersonské, Záporožské a Dněpropetrovská oblasti, které často postihují sucha. Ekologická katastrofa podle ukrajinských představitelů hrozí v jižní deltě Dněpru.
 

"Vyhození Kachovské vodní elektrárny do povětří je teroristický čin, který představuje hrozbu pro mezinárodní potravinovou bezpečnost. Důsledky jsou velmi citelné pro naše zemědělce, poněvadž zavlažovat půdu ve třech regionech, které závisí na Kachovské vodní elektrárně, je nyní nemožné. Tyto regiony dodávají naše zemědělské produkty do celého světa," prohlásil Hajdu.

Ukrajina viní z vyhození Kachovské přehrady do povětří Rusko, které ji mělo pod kontrolou. Moskva to odmítá a tvrdí, že přehradu zničilo ukrajinské ostřelování.

Podle generálního ředitele ukrajinské hydroelektrárenské společnosti Ukrhidroenerho Ihora Syroty existují dva scénáře ohledně vody v přehradě. Podle prvního do tří nebo čtyř dní v přehradě nezůstane žádná voda. Nyní podle něj hladina klesá rychlostí 15 až 20 centimetrů za hodinu. Ve druhém scénáři hladina vody v přehradě klesne na zhruba tři metry.

Ukrajinští představitelé hovoří také o ekologické katastrofě. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak podle agentury Unian uvedl, že záplavy ohrožují ekosystém v jižní deltě Dněpru a také na černomořském pobřeží. Agentura také s odvoláním na ekologa Vladislava Balinského z oděské organizace Zelenyj lyst (Zelený list) uvedla, že v důsledku protržení přehrady byl "fakticky zničen unikátní ekosystém rozprostírající se mezi městem Nova Kachovka a ústím Dněpru a Bugu do Černého moře". Podle Balinského jde o asi 80 000 hektarů chráněného přírodního území spadajícího pod národní park Nižnodniprovskyj.

Ekolog popsal, že voda spláchne stepní oblasti a zatopí stovky ostrůvků s unikátními lužními lesy, lužními loukami i s celou jejich faunou. Zahynou podle něj stovky živých organismů, z nichž 71 živočišných a 32 rostlinných druhů figuruje na červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

7.6.2023 08:33
seznamte se, tohle je rusák
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.6.2023 09:30 Reaguje na Robert Jirman
Je zcela dementní. Zničí si zdroje vody pro Krym.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

7.6.2023 09:36 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jeden z pravděpodobných důvodů "speciální operace" bylo získat přístup ke zdroji vody pro Krym, tak nevím.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.6.2023 14:38 Reaguje na Milan Dostál
Jste jeden z mála, který taky uvažuje, proč se vzdát zdroje vody pro Krym, opevnění na východním břehu a 180 km délky vodní plochy, kterou nebylo tak snadné překročit těžkou technikou? Na hráz se střílí už od února loňského roku ze západu a pochybuji, že by ji zničil někdo, kdo ji nutně potřebuje.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

8.6.2023 15:21 Reaguje na Břetislav Machaček
Ano Macháčku. Máš pravdu. Samozřejmě že to udělala Ukrajina s tím prohnilým Západem. ;-) A samozřejmě že by se nevzdali vody pro Krym - i když tam mají údajně vody dostatek a zvládali to i bez vody z přehrady. A přesně jak říkáš - způsobily to rakety dekadentního Západu - i přesto, že přehradu ovládala ruská svoloč, ruská svoloč napustila přehradu až k prasknutí, ruskou svoločí dosazený starosta tvrdil že byl tehdy klid, k poškozenému místu měla přistup jen ruská svoloč, ruská svoloč si chvilku před tím odhlasovala že nebude prošetřovat poškození/zničení objektů jako jsou přehrady na Ukrajině a že na okupovaná vodní díla na Ukrajině neplatí svoločský federální zákon o bezpečnosti hydrotechnických konstrukcí, zničená přehrada nejvíc poškodí Ukrajinu a její ekonomiku a zemědělství a ne ruskou svoloč, v historii už svoloč jednu přehradu odpálila, atd. atd.

Abych to Machajdo zkrátil - jen tupě žvaníš. :-)
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

8.6.2023 19:09 Reaguje na Břetislav Machaček
V Hurgadě zabil žralok rusáka: je na místě začít si klást otázky - proč to udělal? jaká byla jeho motivace a komu to prospělo, nebo teprv prospěje? Proč nesežral radši nějakého ukrajince? Nestojí za tím náhodou CIA, ilumináti, Šoroš?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.6.2023 09:03 Reaguje na Břetislav Machaček
Logika je logika a s propagandou se spokojí pouze
ti, co je jim logika cizí. Je škoda plýtvat časem odpovídat těm, kteří dali logice vale a nevyvrátili ani jednu z hypotéz o důvodu zničení přehrady.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

9.6.2023 09:18 Reaguje na Břetislav Machaček
No jo. Ty jsi ten osvícený. Ten rek mezi sprostým lidem. Ty víš. Ty znáš. Ty máš fištrón, elán a logiku. :-)

Šášula počmáraný. :-)
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

9.6.2023 17:06 Reaguje na Břetislav Machaček
Na vašem místě bych se v souvislosti s ruskou okupací ukrajinského území zdržel řečí o logice, aby jste ze sebe zase neudělal kreténa jako v případě vašich cca 2 roky starých řečí o nepotřebě konvenčních armád v "jaderném věku" - ono totiž rčení: "Kdo své meče překoval na pluhy, bude orat zem pro ty, kteří to neudělali." platí i dnes.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.6.2023 08:37
bude to mnohem zajímavější až opadne voda z povodní. Krym bez vody a okolí taky. Aby k těm nábojům se nezačala přidávat i balená voda. Pokud to odneslo i zemědělství, víte, kdo je na řadě, blízký východ a část Afriky...
Odpovědět
va

vaber

7.6.2023 08:49
kdysi se říkalo ,čím hůř tím líp
a politici se tím řídí stále,
jen obyčejní lidé na to doplácí ,ale o ty vůbec nejde ,jde o vyšší zájmy,
koho a jaké?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

7.6.2023 22:26
Je mi 58 a jsem prolezlý chorobama. Nemám na to jet na Ukrajinu. Pokud ale přijde až sem na pozvání LGBTQ chcimírů, rád je přivítám prachem a olovem.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist