https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pocet-pozaru-v-brazilske-amazonii-zustal-i-v-srpnu-nadprumerny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Počet požárů v brazilské Amazonii zůstal i v srpnu nadprůměrný

2.9.2021 11:24 | BRASÍLIA (ČTK)
Ekologové dávají do souvislosti vysoké tempo ničení amazonského pralesa s nástupem k moci brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.
Ekologové dávají do souvislosti vysoké tempo ničení amazonského pralesa s nástupem k moci brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.
Počet požárů v brazilské Amazonii zůstal i v srpnu výrazně nadprůměrný. Ukázaly to nové statistiky brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE). V Amazonii se v srpnu rozhořelo zhruba 28 000 požárů, což je o zhruba 10 000 požárů více, než kolik činil střednědobý průměr za posledních deset let před nástupem prezidenta Jaira Bolsonara k moci v roce 2019, uvedla agentura AFP.
 

Ve srovnání s červencem, kdy úřad díky satelitním snímkům zaznamenal bezmála 5000 požárů, se jejich počet znásobil. To je také dáno tím, že od srpna do prosince trvá v amazonském deštném pralese období sucha.

Ekologové poukazují na to, že díky vysoké vlhkosti, která v amazonském pralese panuje, je takřka nemožné či jen velmi obtížné, aby požáry vznikly přirozenou cestou. Tvrdí, že ohněm mýtí prales člověk, aby si vytvořil nové pastviny či zemědělská pole.

Ve srovnání se srpnem loňského roku ale počet požárů klesl o zhruba čtyři procenta. Ze střednědobého hlediska je údaj stále velmi nadprůměrný. V srpnu v letech 2019 a 2020 zaznamenal úřad kolem 30.000 nových požárů. Oba roky byly v tomto ohledu nadprůměrné. Například v roce 2019 se počet skokově zvýšil z 10.400 ohňů v roce 2018 na bezmála 31.000 požárů.

Od začátku roku do konce srpna vypuklo v Amazonii přes 89.000 požárů, což bylo o několik stovek požárů více než za stejné období loňského roku. Rok 2020 přitom vykázal nejvyšší údaj za poslední desetiletí.

Ekologové dávají do souvislosti vysoké tempo ničení amazonského pralesa s nástupem k moci brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Od roku 2019, kdy Bolsonaro nastoupil do úřadu, počet požárů dosáhl "nepředstavitelných výšin", uvedla představitelka organizace Greenpeace Cristiane Mazzettiová. Za jeho vlády Amazonie přišla o zhruba 10 000 kilometrů čtverečních pralesa, což je rozloha srovnatelná s Jihočeským krajem. V předchozím desetiletí se prales zmenšil o 6500 kilometrů čtverečních, napsala agentura AFP.

Bolsonaro v kampani tvrdil, že je nutné více využívat zdroje brazilské Amazonie. Spory o ochranu pralesa kalí Bolsonarovy vztahy s americkým prezidentem Joem Bidenem, který po Brazílii žádal větší ochranu amazonského pralesa. Tento týden Bolsonaro uvedl, že americká administrativa je "posedlá ekologií".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist