Ilegální těžba zlata v brazilské Amazonii se přes snahu tamní vlády nesnížila
"Cena zlata je nyní na historickém maximu a rostoucí poptávka po něm dál zvyšuje i nelegální těžbu," uvedl Harald Gross z Greenpeace. Zlato se nyní využívá jako bezpečná investice i kvůli obavám z negativních hospodářských dopadů celní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Podle zprávy Greenpeace se zlato z Amazonie pašuje neprůhlednými obchodními řetězci a prodává přes prostředníky, takže je obtížné prokázat jeho původ. "Než vstoupí do mezinárodního obchodu, prochází zlato mnoha rukama a znovu a znovu se taví," dodal Gross.
"Mám velké obavy. Pokud budou pokračovat v těžbě v naší oblasti, zničí přírodu a následky pocítí celý svět," řekl DPA náčelník kmene Kayapó Raoni Metuktire, který je mezinárodně uznávanou postavou díky dlouhodobému boji za záchranu amazonského deštného pralesa a domorodých kultur.
Greenpeace již léta dokumentuje těžbu zlata na čtyřech důležitých domorodých územích v severní Brazílii pomocí satelitních a leteckých snímků. Nelegální těžba od roku 2023 do loňska sice klesla v oblastech, kde žijí kmeny Janomami, Munduruku a Kayapó, ale výrazně vzrostla v okolí řeky Sararé.
Těžba v Amazonii způsobuje její odlesňování, ničí biodiverzitu a znečišťuje půdu i vodu rtutí, která se při ilegální těžbě zlata používá, protože je levnější a jednodušší metodou. Nelegální hledači zlata (portugalsky garimpeiros) vstupují do chráněných oblastí, zakládají tam tábory, kácí velké plochy lesa a hloubí jámy. Těžbu často organizují zločinecké sítě napojené na drogové kartely.
reklama