https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pocet-stretu-vozidel-se-zviraty-se-loni-zvedl-o-ctvrtinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Počet střetů vozidel se zvířaty se loni zvedl o čtvrtinu

15.1.2020 00:22 (ČTK)
Počet střetů vozidel se zvířaty se loni podle policejních statistik meziročně zvýšil skoro o čtvrtinu na 15.928. / Ilustrační foto
Počet střetů vozidel se zvířaty se loni podle policejních statistik meziročně zvýšil skoro o čtvrtinu na 15.928. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Počet střetů vozidel se zvířaty se loni podle policejních statistik meziročně zvýšil skoro o čtvrtinu na 15.928. Na počtu veškerých automobilových nehod se podílí 15 procenty. Jde o druhý nejčastější důvod nehod po střetu dvou vozidel. Podle Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) jde ve třech čtvrtinách o střet se srnčí zvěří. Loni kvůli zvířeti na silnici zemřel jeden člověk, předloni čtyři lidé.
 

Andrea Güttlerová z myslivecké jednoty sdělila, že mezi hlavní důvody nárůstu střetů aut se zvěří patří hlavně zvýšení počtu aut jezdících po českých silnicích. Podle ní je jich v současnosti 2,5násobek počtu, který jezdil před rokem 1989. Dalším důvodem je nedodržování povolené rychlosti nebo vyšší vegetace u krajnic, přes kterou nejsou zvířata vidět. Za nárůstem ale může být podle ní také vyšší cena vozidel, řidiči pak častěji nehody kvůli pojistkám hlásí dopravní policii.

"Kombinací výše uvedených faktorů narůstá počet srážek se zvěří. Narůstající počet srážek nelze přisuzovat pouze zvyšujícím se stavům spárkaté zvěře," dodala. Myslivci se podle ní snaží často na své náklady a ve svém volném čase příčiny nehod snížit. Často podle ní instalují pachové repelenty nebo odrazky proti zvěři u silnic. Další variantou jsou podle ní ploty podél silnic, což by ale přispělo k dalšímu rozparcelování krajiny.

"Nejvyšší podíl na evidovaných srážkách má srnec obecný (až 74 procent), následovaný prasetem divokým (16 procent). Tyto dva druhy tvoří 90 procent evidovaných srážek, například srážky s vysokou zvěří jsou méně časté. Během kolizí také často hyne zajíc polní, ale tyto srážky nejsou ve většině případů evidovány," upozornila.

Největší výskyt nehod je podle Güttlerové zaznamenaný na jaře a na podzim, u divočáků pak i v zimě. Jednota také upozorňuje, že pokud si řidič nechá sraženou zvěř, dopouští se přečinu pytláctví. "Statistika o počtu nenahlášených nehod v souvislosti se srážkou se zvěří neexistuje. Maso včetně zvěřiny uhynulých zvířat je dle platných předpisů nepoživatelné, tedy pro lidskou spotřebu nezužitkovatelné. Možné případy, kdy se zvěř ponechá na místě, případně je odvezena ke konzumaci, ale nevylučujeme," uzavřela.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist