Počet znečišťovatelů se v registru sníží, a to o stovky
Předloha se dotýká pouze změny počtu ohlašovatelů, nikoliv úprav seznamu ohlašovaných látek. U některých malých ohlašovatelů je její plnění včetně sledování a evidence náročnější. Jejich vliv na znečišťování životního prostředí je přitom omezený. Ušetřit se má mimo jiné za administrativu. Předloha bude účinná od prvního měsíce potom, co vyjde ve Sbírce zákonů, tedy možná až od září.
Databáze národního Integrovaného registru znečištění (IRZ) každoročně zveřejňuje informace, jaké vybrané škodlivé látky vypouštějí znečišťovatelé do ovzduší, do vody nebo jsou součástí jejich odpadu.
Novela vznikla jako kompromis mezi zástupci průmyslu a nevládních organizací. Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika už dříve řekl, že novela odbourá chybu, kvůli níž firmy musely ohlašovat i celková množství odpadů. Tím množství ohlašovatelů narostlo. Nový systém se velkých znečišťovatelů nedotkne.
Razantnější škrty v registru znečišťování dlouhodobě prosazuje Svaz chemického průmyslu, ministerstvo životního prostředí s nimi ale nesouhlasí. Podle nich by stát měl zrušit ohlašování chemických látek v odpadech a omezit povinnost ohlašování pouze na provozy, po kterých to vyžaduje evropské nařízení o registru. Takovým zásahem by ale z registru zmizela polovina informací v současnosti dostupných veřejnosti, včetně velkých zdrojů potenciálně karcinogenního styrenu.
reklama