https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pocty-cmelaku-v-britanii-loni-klesly-nejnize-za-dobu-zaznamu-tvrdi-ochranari
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Počty čmeláků v Británii loni klesly nejníže za dobu záznamů, tvrdí ochranáři

1.3.2025 18:59 (ČTK)
Počty čmeláků v Británii loni klesly nejníže za dobu záznamů, vyplývá z údajů fondu, který se zabývá ochranou tohoto hmyzu. Proti průměru z období mezi roky 2010 a 2023 se loni počet čmeláků v zemi celkově snížil téměř o čtvrtinu. Podle vědců to pravděpodobně zavinilo studené a vlhké jarní počasí. Čmeláci jsou stejně jako včely klíčoví pro opylování rostlin. Píše o tom server deníku The Guardian.
 
Podle meteorologů se mnoho částí Británie začátkem loňského roku potýkalo s více než dvojnásobným - a v některých případech až trojnásobným - spadem srážek, než je v měsících březnu, dubnu a květnu obvyklé. Chladné jaro a rychlý nástup léta vážně ovlivnil mnoho druhů v jejich nejvíce zranitelném období, kdy zakládají kolonie. Čmeláčí královny v nich fungují jako svobodné matky a musejí krmit jak sebe, tak své rostoucí larvy.

Celkem 24 druhů čmeláků hraje v Británii životně důležitou roli v opylování rostlin. Jejich úbytek proto vyvolává obavy ekologů. Podle Fondu na ochranu čmeláků loni v létě nejvíce ubylo čmeláků skalních, a to o 75 procent, počet čmeláků hájových klesl o 60 procent. Oba druhy jsou v Británii běžné. Méně je ale i čmeláků zahradních, rokytových, zemních i dalších.

Počty čmeláků podle fondu klesají dlouhodobě, a jejich populace je tak oslabená. "V důsledku dlouhodobých změn životního prostředí máme menší a slabší populace mnoha těchto čmeláků. Víme, že čmeláci měli problémy tak jako tak, a menší, slabší populace jsou méně schopné reagovat na změny, nemají takovou odolnost," říká vědecký manažer fondu Richard Comont.

Podle vědců je pro zajištění budoucnosti čmeláků klíčové větší úsilí o jejich ochranu, větší důraz na obnovu biotopů a pokračující pozorování jejich počtu. Na podpoře čmeláků se ale podle Comonta mohou podílet i jednotlivci, a to tím, že budou sázet květiny, podporovat růst divokých rostlin a že se vyhnou používání pesticidů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.3.2025 19:24
Škoda, že čmeláci nelítají na krmítka (s cukrem) podobně jako ptáci. Loni by jim to hodně pomohlo. Letošní jaro se vyvíjí podobně - začátek března a teploty jako v polovině dubna. Podobně smutný scénář se rýsuje opět-/
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

1.3.2025 19:39
Tak importují nové čmeláky z Pákistánu, no. :D
Odpovědět
va

vaber

2.3.2025 09:54
Zasadil jsem na zahradě mateřídoušku, před několika lety. Udělala velký koláč a vytlačila všechny jiné rostliny. Když kvete je samý květ, na květy přilétali čmeláci a bylo jich tam tolik,že přes sebe doslova lezli.Byl to jen jeden druh ,jiný ne, ti co mají žluté a černé pruhy.
Poslední dva roky jsem na matřídoušce neviděl téměř žádného . Proč zmizeli nevím.
Podobně i skleník jsem míval plný všelijakého hmyzu, nyní v něm nic nelétá a zmizeli z něj i pavouci.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.3.2025 10:11 Reaguje na vaber
Jarní teplotní šoky jsou jednou z příčin úbytku hmyzu. Staří čmeláci je přežijí, ale zmrzlé květy potavu neposkytnou a larvičky pojdou hlady. "Náhradní snůšku" samička už nedá... Něco podobného se děje i na stromech - to ale sadři a lesníci většinou vítají - narozdíl od hmyzožravých pěvců.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-zvaral-mraz-v-dobe-kvetu-je-zkaza-nejen-pro-sady-ale-i-hmyzozrave-ptaky
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.3.2025 09:02 Reaguje na Karel Zvářal
Napsal jste tu příčinu správně, ale doplním, že byť čmeláčí
matka opyluje i při teplotách nižších, než 10 stupňů, tak
při takové teplotě květy produkují minimum nektaru, nadře
se o mnoho více a vrací se do hnízda k podchlazenému
plodu později. Mnohdy tak už nemá koho krmit a proces kladení vajíček musí opakovat. Při klasickém počasí odchová třeba prvých šest čmeláčích dělnic a ty ji už pomáhají.
Nebo ji ve snůšce pylu a nektaru nahradí a ona se může věnovat kladení dalších vajíček a zahřívání plodu. Prudké kolísán teplot na delší dobu je tragédií i pro včelstva, která se rozplodují na velké ploše a pak mají na výběr
buď sbírat potravu a neho zahřívat více plodu. Včela Kraňská pochází ze slovinských hor, kde je počasí více vyrovnané, díky blízkosti moře, jako akumulátoru a tolik nekolísá. U
nás se ji dobře daří, když počasí nekolísá, ale naopak je
to pro ně katastrofa. U těch čmeláků poznáte kolik jich v
okolí máte, když vysejete svazénku. Na jejich květech to
hučí nejen včelami, ale i čmeláky, kterým pozdní letní
snůška pomůže nahromadit tuková tělíska nutná k zimnímu
spánku a přežití co možná největšího počtu matek. Jinak
při tom ochlazení je u čmeláků i větší predační tlak,
protože jsou jednou z mála kořisti, která v chladném
období létá. Včely, mouchy a jiný hmyz totiž není
tak otužilý v době ochlazení a zůstává před chladem
ukryt .Predátoři tu už ale jsou, hladoví a loví co se
dá a čmeláčí matka je slušné sousto..
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

3.3.2025 11:21 Reaguje na Karel Zvářal
Jde to všechno pěkně zugrund. Ale hlavně, že žijeme v blažené nevědomosti a hlouposti, která z ní pramení.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist