https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podle-americkych-vedcu-maji-hurikany-a-zemetreseni-souvislost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podle amerických vědců mají hurikány a zemětřesení souvislost

17.10.2019 00:35 (ČTK)
Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a hurikánem. / Ilustrační foto
Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a hurikánem. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Randy Bresnik / NASA
Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a hurikánem. Podle agentury AP pokládají za prokázané, že pohyby mořských mas během silných bouří vyvolávají otřesy o síle až 3,5 stupně. Nově objevenému jevu dali název bouřetřesení (stormquake). Může prý trvat i několik dní.
 

Studie, která byla tento týden zveřejněna v časopisu Geophysical Research Letters, popisuje jev dosud nezmapovaný, ale zároveň nepříliš nebezpečný. "Nikdo nestojí na dně moře při hurikánu," poznamenal seizmolog Floridské státní univerzity Wenyuan Fan. "Je to to poslední, čeho bychom se měli bát," dodal.

Bouře typu hurikánu nebo tajfunu vyvolává na moři silné vlnobití a některé vlny způsobují otřesy dna. Stává se to v místech, kde je mělké moře a rozlehlé, ploché dno. Tým floridských vědců zaznamenal díky speciálním armádním senzorům mezi lety 2006 a 2015 při pobřeží USA a Kanady přes 14.000 takových "bouřetřesení". Chvění dna vyvolává další vlny, jimž dosud vědci nevěnovali pozornost, píše AP.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist