https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podminkou-transformace-trojzemi-je-podle-hejtmana-puty-priprava-infrastruktury
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podmínkou transformace Trojzemí je podle hejtmana Půty příprava infrastruktury

14.6.2024 00:02 | LIBEREC (ČTK)
Příprava infrastruktury je podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) podmínkou úspěšné transformace česko-polsko-německého Trojzemí po ukončení těžby uhlí v polském dole Turów u hranic s Českem a Německem. Přestože se obyvatelům sousedních zemí může zdát, že by transformaci mělo řešit hlavně Polsko, podle Půty to bude mít dopad i na sousedy. ČTK to řekl po skončení Česko-polsko-německé konference o spravedlivé transformaci Trojzemí v Liberci.
 
"Žijeme ve společné Evropě, kde je volný pohyb lidí, kapitálu a zboží přes hranice, a pokud bude u sousedů těsně za hranicemi nějaký velký sociální problém, tak se nepochybně odrazí i do života v sousedních českých a německých regionech," doplnil liberecký hejtman. Podle posledních čísel pracuje podle Půty v dole a elektrárně na 5000 lidí, ukončení těžby je tak možné brát jako ohrožení pracovních příležitostí, ale také jako velkou příležitost.

"Velká část těch lidí je vzdělaná v inženýrských oborech, které jsou dnes zajímavé, a je to příležitost je zaměstnat v nějakých nových odvětvích. A to, co my pro to můžeme udělat jako veřejný sektor, je vytvořit infrastrukturu," dodal Půta. Třeba starosta polské Bogatyně informoval o plánech města vybudovat u hlavní silnice průmyslovou zónu, která by nabídla prostor k podnikání novým firmám a lidem z regionu práci. V Žitavě zase úspěšně rozvíjejí výzkumné projekty.

Konference nebyla otevřená veřejnosti, což kritizovali odpůrci těžby. "Participace dotčených lidí a obcí na obou stranách hranice by měla být klíčová. Proč jsou pozváni zástupci těžařské firmy, ale nikoli ti, kteří se transformaci snaží už roky nastartovat? Tomu opravdu nerozumím a vyvolává to ve mně pochybnosti o skutečném účelu akce," uvedl lídr kandidátky Zelení pro kraj Milan Starec ze Sousedského spolku Uhelná, který reprezentuje obyvatele žijící na českém území v blízkosti dolu.

Podmínkou úspěšné transformace celého území po ukončení těžby je společný postup, podle účastníků konference není možné, aby každá země řešila své problémy sama. Zatím to naráží na způsob financování společných projektů. Dosud se projekty transformace řešily samostatně na území jednotlivých států. "Myslím, že to je naprosto výjimečná situace a naprosto výjimečné území, a věříme, že vyjednáme i trochu výjimečný přístup v rámci EU," dodal hejtman. Věří, že se podaří peníze na projekty zajistit.

Zelení ale upozornili nato, že Evropská komise odmítla poskytnout regionu okolo dolu Turów stovky milionů eur z Fondu spravedlivé transformace kvůli vydání povolení k těžbě do roku 2044. Je podle nich jzřejmé, že žádný odchod od uhlí se v těsném sousedství Libereckého kraje neplánuje. PGE plánuje těžit tak dlouho, dokud to bude jen trochu lukrativní. Pokud se má začít hovořit o transformaci Turówa, je podle Starce potřeba hovořit o postupném útlumu těžby a aspoň o přibližném datu jejího definitivního ukončení. Bez toho EU peníze pro Turów neposkytne.

Důl Turów u česko-polské hranice zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, se chystá těžbu postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Obyvatelé na české straně hranice se obávají zejména ztráty podzemní vody, zvýšené prašnosti nebo poklesu půdy. Polsko a PGE proto v únoru 2022 zaplatily Česku kompenzace za škody 45 milionů eur (1,1 mld. Kč) a firma dělá i další opatření. Těžbu tam PGE plánuje do roku 2044.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

14.6.2024 04:49
pan Půta hlavně zapomíná na to, že volný pohyb přes hranice tu bylo od roku 1979, tedy k něčwmu takovému EU nepotřebujeme.
Odpovědět

Radek Čuda

14.6.2024 16:14 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No, volný pohyb ... spíš volná pakárna ... a u Polska po 81 ani nemluvě.

Ostatně na první dobrou ... https://nachodsky.denik.cz/zpravy_region/cestovani-pred-rokem-1989-leda-do-vychodniho-bloku-20150818.html
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.6.2024 04:51
stejně tak pan Púta zapomněl kdo ho živí... doufám, že brzo skončí.

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.6.2024 04:51
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.6.2024 04:59
Dekarbonizaci máme hotovou deset let a žádné extra věci jsme k tomu nepotřebovali.
Decentralizovali jsme CZT do blokových kotelen, zřídili kogeneraci elektřiny a topíme za přijatelné ceny.
Liberec topí spalovnou, teplárnou a popřípadě domovním kotlem na plyn...

Půta vymýšlí zase nesmysli, které s teplárenstvím nemají nic společného... trpí představou že Hráden n.N kde bydlí je popkem Evropy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist