Hluk z dolu Turów v Polsku loni v Česku sedmkrát krátce překročil noční limit
Měření hluku na české straně zajišťovala loni akreditovaná laboratoř Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. "Uskutečnilo se pět jednotlivých měření, a to od dubna do června, v září a říjnu. Měřilo se vždy sedm po sobě jdoucích nocí v čase od 22:00 do 6:00," doplnil náměstek hejtmana pro životní prostředí Jiří Klápště. Měření ukázala pětkrát krátkodobé překročení limitů v Uhelné a dvakrát v Oldřichově na Hranicích, překročení se pohybovala od 0,3 do 3,9 dB přes limit, z dlouhodobého hlediska ale hluk zůstal pod hranicí 40 dB.
Monitoring dopadů těžby uhlí v polském hnědouhelném dolu Turów na české území je součástí dohody o řešení vlivu těžby, kterou premiéři Česka a Polska podepsali před třemi lety. Polsko pak vyplatilo Česku jako náhradu za způsobené škody 45 milionů eur (1,11 miliardy Kč), z toho 35 milionů eur (870 mil.Kč) šlo na účet Libereckého kraje do "Fondu Turow". Podle organizací Greenpeace, Bund Sachsen a místního Sousedského spolku Uhelná je vyjednaná dohoda slabá a nedostatečná.
"Liberecký kraj dlouhodobě chrání zájmy obyvatel Hrádecka a Frýdlantska v souvislosti s negativními vlivy rozšiřující se těžby v dole Turów, proto jsme žádali o soustavný monitoring hluku a polétavých částic v těsném sousedství dolu," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nově se v kraji sleduje také dopad těžby na budovy, na jaře instalovali technici do 18 budov u hranic čidla, která budou případný pohyb budov monitorovat.
reklama