https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hluk-z-dolu-turow-v-polsku-loni-v-cesku-sedmkrat-kratce-prekrocil-nocni-limit
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hluk z dolu Turów v Polsku loni v Česku sedmkrát krátce překročil noční limit

21.5.2025 20:30 (ČTK)
Měření v Uhelné a Oldřichově na Hranicích u hranic s Polskem loni ukázala, že hluk z polského hnědouhelného dolu Turów sedmkrát krátkodobě překročil noční limit 40 decibelů (dB) doporučovaný Světovou zdravotnickou organizací. Z dlouhodobého hlediska ale hlukové limity porušeny nebyly, proti roku 2023 nenastala prakticky žádná výraznější změna. O výsledcích monitoringu informoval mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.
 
Ve srovnání s rokem 2023 se počet případů, kdy hluk z dolu limity překročil, více než zdvojnásobil. "Tím se významně zvýšila pravděpodobnost překračování hlukových limitů po dobu celého kalendářního roku," uvádí zpráva ostravského zdravotního ústavu. Postižena je hlavně Uhelná, kde vědci na základě výsledků odhadují, že nocí s překročením krátkodobých limitů může být v roce až 61, v Oldřichově kolem 27. Odborníci sledují hluk na české straně od roku 2020 a doporučují v tom pokračovat.

Měření hluku na české straně zajišťovala loni akreditovaná laboratoř Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. "Uskutečnilo se pět jednotlivých měření, a to od dubna do června, v září a říjnu. Měřilo se vždy sedm po sobě jdoucích nocí v čase od 22:00 do 6:00," doplnil náměstek hejtmana pro životní prostředí Jiří Klápště. Měření ukázala pětkrát krátkodobé překročení limitů v Uhelné a dvakrát v Oldřichově na Hranicích, překročení se pohybovala od 0,3 do 3,9 dB přes limit, z dlouhodobého hlediska ale hluk zůstal pod hranicí 40 dB.

Monitoring dopadů těžby uhlí v polském hnědouhelném dolu Turów na české území je součástí dohody o řešení vlivu těžby, kterou premiéři Česka a Polska podepsali před třemi lety. Polsko pak vyplatilo Česku jako náhradu za způsobené škody 45 milionů eur (1,11 miliardy Kč), z toho 35 milionů eur (870 mil.Kč) šlo na účet Libereckého kraje do "Fondu Turow". Podle organizací Greenpeace, Bund Sachsen a místního Sousedského spolku Uhelná je vyjednaná dohoda slabá a nedostatečná.

"Liberecký kraj dlouhodobě chrání zájmy obyvatel Hrádecka a Frýdlantska v souvislosti s negativními vlivy rozšiřující se těžby v dole Turów, proto jsme žádali o soustavný monitoring hluku a polétavých částic v těsném sousedství dolu," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nově se v kraji sleduje také dopad těžby na budovy, na jaře instalovali technici do 18 budov u hranic čidla, která budou případný pohyb budov monitorovat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

22.5.2025 12:26
jak asi drží ta stěna, která má zabránit vysoušení pohraničních oblastí...to je ten důvod, proč se instalují čidla na budovy.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.5.2025 12:26 Reaguje na Jaroslav Řezáč
18 je na Frýdlantsko a Hrádecko málo.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist