https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podpora-za-mrazy-umozni-ovocnarum-prezit-zalozit-urodu-a-vyhnout-se-kaceni-sadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podpora za mrazy umožní ovocnářům přežít, založit úrodu a vyhnout se kácení sadů

5.9.2024 00:21 | HOLOVOUSY (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxhere
Podpora téměř půl miliardy korun za úrodu ovoce zničenou jarními mrazy, kterou včera schválila vláda, umožní ovocnářům založit novou úrodu, přežít a vyhnout se kvůli ztrátám z mrazů kácení sadů. ČTK to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Schválení programu podpory vládou uvítal.
 
Podporu tvoří 15 milionů eur, tedy zhruba 378 milionů korun, od Evropské komise a přibližně 100 milionů korun z rozpočtu ČR. V podpoře jsou zahrnuty i peníze pro mrazy postižené ovocnářské a lesní školkaře. Škody z mrazů ovocnáři odhadli na 1,3 miliardy korun.

"Jsme rádi, že jsme se za katastrofální mrazy dočkali pomoci, a že se české agrární diplomacii podařilo vyjednat naprostou většinu prostředků z fondů EU, které jsou určené na takovéto katastrofické vlivy," řekl Ludvík.

Kompenzace podle něj ovocnářům pokryjí asi jednu třetinu faktických škod. "Celá řada podniků bude i tak ve složité situaci. Nicméně jistota těchto prostředků jim umožní rok přežít a hlavně založit úrodu příštího roku a to, aby z důvodu mrazů nemuseli zásadně likvidovat sady," řekl předseda ovocnářů. Naopak stát podle něj letos ušetřil desítky milionů korun na podpoře ovocnářům s pojištěním proti kroupám, protože mrazy postižení ovocnáři letos takové pojištění nepotřebovali.

Důležité podle Ludvíka je to, že peníze ovocnáři dostanou do konce ledna, což je dáno nařízením EU. Většinu tržeb ovocnářů, zhruba 80 procent, tvoří prodej jablek, která dávají na trh především v první polovině roku. Již v lednu se však začíná zakládat úroda, dělá se řez stromů a následují další agrotechnické operace, uvedl Ludvík.

Kompenzace z EU dostanou i mrazy postižení ovocnáři v Polsku a v Rakousku. Polská vláda podle Ludvíka využila maximální možnost kofinancování evropské kompenzace až do výše 200 procent. Polští ovocnáři tak z EU podle něj dostanou v přepočtu přes 900 milionů korun a od státu dalších téměř 1,9 miliardy korun. "Rakousko podle naších informací nekofinancuje vůbec," uvedl Ludvík. Dovážená jablka z Polska jsou na českém trhu velkou konkurencí české produkci.

Ovocnáři odhadnuté škody asi 1,3 miliardy korun jsou ztráty na tržbách. Úroda ovoce podle odhadu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského letos klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31 430 tun ze 138 963 tun. U jablek se čeká sklizeň pouhých 23 437 tun, což je v porovnání s pětiletým průměrem pokles 79 procent. Podle ovocnářů jde o jedno z největších poškození tuzemské úrody za posledních sto let.

Pro porovnání v Polsku letos klesne sklizeň jablek proti tříletému průměru o 25 procent na 3,19 milionu tun a v Rakousku o 54 procent na 59.000 tun.

Zatím nejhorší sklizeň ovoce v historii České republiky byla v roce 2011, kdy činila 101.249 tun. Škody z mrazů ovocnáři utrpěli i v letech 2019, 2017 a 2016.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist