https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podzimni-flora-olomouc-pripomene-objevitele-principu-genetiky-mendela
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podzimní Flora Olomouc připomene objevitele principů genetiky Mendela

25.9.2022 00:09 | OLOMOUC (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Letošní 200. výročí narození Gregora Mendela, který objevil základní principy dědičnosti, připomene na přelomu září a října návštěvníkům hlavní expozice podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc-Hortikomplex. Součástí podzimní výstavy budou tradičně zahradnické trhy, festival gastronomie a nápojů Olima i mezinárodní včelařská výstava Hanácká včela. Flora se na stejnojmenném olomouckém výstavišti bude konat od čtvrtka 29. září do neděle 2. října, sdělila ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.
 

Hlavní expozice v pavilonu A ponese název Plody otce genetiky. Jejími autory jsou floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík. Hlavní pavilon A díky nim připomene Mendelovo působiště – augustiniánský klášter v Brně, jemuž vévodí bazilika Nanebevzetí Panny Marie postavená ve stylu slezské gotiky.

"Dominantním prvkem expozice tak bude sakrální gotická architektura, a to včetně velkých zhruba pětimetrových oblouků plných květin, které se budou klenout napříč celým pavilonem," uvedla Fuglíčková. "Součástí expozice budou kromě floristické výzdoby samozřejmě i prvotřídní výpěstky nejrůznějších odrůd a druhů od nejlepších tuzemských zelinářů a ovocnářů," doplnila.

Součástí hlavní expozice v pavilonu A budou také vědecko-výzkumné laboratoře, které návštěvníkům připomenou Mendelovu badatelskou práci. Na galerii pavilonu A pak bude připravena prezentace členů sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ. Souběžný festival gastronomie a nápojů Olima 2022 pak zahrnuje soutěž kuchařů a cukrářů Gastro Olomouc Olima Cup, soutěžní klání o nejlepší marmeládu Flora džem, mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora košt či soutěž Flora mošt.

V souvislosti s podzimní výstavou Flora Olomouc uspořádá výstaviště ve spolupráci s předními českými floristy od 29. září do 14. října také akci Rozkvetlé památky. Květinami bude vyzdobena trojice olomouckých chrámů. Letos se floristé zaměří na Husův sbor, kostel sv. Cyrila a Metoděje v městské části Hejčín a chrám Zvěstování Páně na Dolním náměstí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist