https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pokuta-za-zavezeni-lokality-s-chranenymi-druhy-neni-ani-po-ctyrech-letech-pravomocna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pokuta za zavezení lokality s chráněnými druhy není ani po čtyřech letech pravomocná

25.8.2020 01:10 | MIKULOVICE (ČTK)
Firma Skládka Elzet dostala v minulosti i další pokutu za porušení zákona o odpadech a zákona o ochraně přírody a krajiny. Inspekce řízení letos v květnu zastavila, protože odpovědnost za oba přestupky kvůli promlčení zanikla.
Firma Skládka Elzet dostala v minulosti i další pokutu za porušení zákona o odpadech a zákona o ochraně přírody a krajiny. Inspekce řízení letos v květnu zastavila, protože odpovědnost za oba přestupky kvůli promlčení zanikla.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ani po čtyřech letech nenabyla právní moci pokuta, kterou společnost Skládka Elzet dostala za zavezení bývalého hliniště cihelny Blato u Mikulovic na Pardubicku stavebním odpadem. Cenná přírodním lokalita tak byla zcela zničena. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) firmě roce 2016 uložila pokutu 1,5 milionu korun. Společnosti ji sice zaplatila, soud však sankci zrušil a vrátil k novému projednání.
 

Inspekce zohlednila připomínky správního soudu a vydala letos v červenci opět rozhodnutí o uložení pokuty za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny, nyní ve výši 1,4 milionu korun. "Subjekt se odvolal a 24. července byla věc předána k rozhodnutí odvolacímu orgánu, ministerstvu životního prostředí," uvedla na dotaz ČTK mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Firma Skládka Elzet dostala v minulosti i další pokutu za porušení zákona o odpadech a zákona o ochraně přírody a krajiny. Inspekce řízení letos v květnu zastavila, protože odpovědnost za oba přestupky kvůli promlčení zanikla.

V lokalitě se v minulosti vyskytovalo šest zvláště chráněných živočišných druhů. ČIŽP se skládkou Blato zabývala už mnohokrát. Před lety stál jednatel firmy Luděk Zahradník kvůli obžalobě z vyhubení tří druhů chráněných živočichů i před soudem, po několika odvoláních ho soud v roce 2009 obvinění zprostil.

Zahradník od konce 90. let s povolením úřadů zavážel bývalý hliník cihelny Blato stavebním odpadem. Později, kdy byly v místě objeveny vzácné druhy živočichů a zavážení bylo omezeno, na tuto činnost potřeboval výjimku ministerstva životního prostředí z ochranných podmínek zvláště chráněných druhů živočichů. I když ji dvakrát získal, pokaždé byl proti ní podán rozklad a nikdy nenabyla právní moci. Přírodní lokalitu později také z velké části zničila stavba státní silnice I/37.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.8.2020 06:03
Někde je systémová chyba. Celé správní řízení je neúměrně dlouhé , což svádí k domněnce, že na ČIŽP je "času dost."
Přímo v naší obci se stalo něco podobného (podzim 2014) ,třicet tis. tun odpadu a dodnes není vyřešeno.
ČIŽP tak začíná působit tragikomickým dojmem, proti běžným lidem dokáže být pěkně ostrá , proti skutečným lumpům působí dojmem totální nemohoucnosti.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.8.2020 07:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
V ČR stačí mít kamaráda na správném místě, a pak si člověk jako je Zahradník může dělat co chce a práva nebude dosaženo. Co mi to jen připomíná? Jó, totalitní systém!

Obyvatelé ČR žijí v iluzi, že tu funguje nějaká demokracie a právní stát... nefunguje a ani nebude, pokud tomu budou všichni jen přihlížet a protestovat bude jen hrstka zainteresovaných....

Kdo si svojí země neváží, tak o ní přijde.... na to čím vším už si ČR prošla je neuvěřitelné, že se historie stále dokola opakuje a že stále nedošlo k poučení místních lidí....
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.8.2020 10:43 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tentokrát s Vámi musím souhlasit a to do puntíku. Jen bych dodal, že s vaším příspěvkem budou zřejmě souhlasit všichni, a zejména ti, kteří sedí na postech kde by mohli pomoci, ale z lenosti nedělají nic. Jako obyčejný starodůchodce mohu bohužel, jen fandit všem co s rozumem a vědomostmi brání přírodu (bez rozumu a vědomostí to nemá smysl ani účinek), protože sám dojdu sotva na roh ulice.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.8.2020 08:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Opravdu tam ti chránění živočichové byli od začátku, nebo je tam ilegálně nanosili nějací ekoteroristé? Po zkušenostech s těmito lidmi se nabízí spíš ta druhá možnost.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.8.2020 08:44 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy jste prostě kouzelný :D
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.8.2020 10:46 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To, co píše Jan Šimůnek je možné a znám případy, kdy se to stalo. To je ovšem větší rána ochraně přírody, než to zavezní cihelny. Znevažuje to, to podvodné jednání některý ekoteroristů, každé poctivé úsilí o skutečnou ocranu přírody.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.8.2020 10:47 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To, co píše Jan Šimůnek je možné a znám případy, kdy se to stalo. To je ovšem větší rána ochraně přírody, než to zavezení cihelny. Znevažuje to, to podvodné jednání některých ekoteroristů, každé poctivé úsilí o skutečnou ochranu přírody.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist