https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polamane-stromy-znicily-zazemi-lesni-skoly-v-trisove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polámané stromy zničily zázemí Lesní školy v Třísově

13.2.2020 00:20 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Veškeré zázemí ztratila během chvíle Lesní školka v Třísově na Českokrumlovsku. Silný vítr během pondělí polámal okolní stromy, které zničily jurtu, venkovní učebnu se solárními panely i hygienické prostory. / Ilustrační foto
Veškeré zázemí ztratila během chvíle Lesní školka v Třísově na Českokrumlovsku. Silný vítr během pondělí polámal okolní stromy, které zničily jurtu, venkovní učebnu se solárními panely i hygienické prostory. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | domavlese.cz
Veškeré zázemí ztratila během chvíle Lesní školka v Třísově na Českokrumlovsku. Silný vítr během pondělí polámal okolní stromy, které zničily jurtu, venkovní učebnu se solárními panely i hygienické prostory. Předběžný odhad škody přesahuje milion korun. Vzhledem k tomu, že v regionu jsou jarní prázdniny, byla tento týden školka opuštěná. ČTK to řekla místopředsedkyně spolku Doma v lese Adéla Kučerová.
 

"Důležité je, že nikdo naštěstí nebyl zraněn. Přestože jsme přišli o naše zázemí v Třísově, školka nepřeruší provoz a po prázdninách budeme normálně pokračovat. Jen se asi na čas přesuneme do Českých Budějovic," uvedla Kučerová.

Spolek Doma v lese měl současnou jurtu, v níž děti vykonávají různé aktivity, tři roky. Tvořil ji například izolační materiál a nepromokavá plachta. "Chceme si pořídit novou, ale bude to nějakou dobu trvat. Odhadujeme minimálně dva měsíce," řekla Kučerová.

Silný vítr kromě zázemí zničil i lesík, který stojí v blízkosti školky. Polámal tak třeba vzrostlé borovice. Dnes se v Třísově sešli dobrovolníci, kteří pomáhali odstraňovat škody. "Byly tu asi čtyři desítky lidí, což nás příjemně překvapilo," uvedla Kučerová. Dobrovolníci hlavně odstraňovali popadané stromy a větve a také přemisťovali nábytek z poškozené jurty, aby jej počasí ještě více neponičilo. Kučerová řekla, že spolek zakládá veřejnou sbírku, do níž budou moci lidé přispívat. Peníze pak poputují na pořízení nového zázemí.

Školka v Třísově byla první lesní školkou v Jihočeském kraji. Funguje od roku 2012 a momentálně má přihlášených 35 dětí. Spolek Doma v lese ještě provozuje lesní školku v Srubci u Českých Budějovic a Svobodnou základní školu v Libníči na Českobudějovicku.

Přestože nyní musí na čas opustit své zázemí v Třísově, chce podle Kučerové zachovat stejné principy a být s dětmi hlavně v přírodě. "Z Českých Budějovic se dá autobusem za chvíli dostat mimo město. Chceme trávit čas především venku, i když to nebude v Třísově," řekla Kučerová.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist