https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policie-se-znovu-zabyva-pripadem-poniceneho-mokradu-u-vetrova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie se znovu zabývá případem poničeného mokřadu u Větrova

21.12.2020 17:50 | VĚTROV (ČTK)
Dva traktory s pluhem podle ochránců u Větrova poničily louku, na níž dlouhá léta kvetly stovky orchidejí - prstnatců májových a další ohrožené druhy rostlin, jako je hadí mord nízký.
Dva traktory s pluhem podle ochránců u Větrova poničily louku, na níž dlouhá léta kvetly stovky orchidejí - prstnatců májových a další ohrožené druhy rostlin, jako je hadí mord nízký.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Kříž / ČSOP Vlašim
Policie se znovu zabývá případem poničeného mokřadu u osady Větrov poblíž Vysokého Újezdu na Benešovsku. Traktory tam letos v březnu rozoraly orchidejovou louku. Podle ochránců přírody bylo vyšetřování odloženo, výsledek kritizovali. Mluvčí benešovské policie Veronika Čermáková ale ČTK řekla, že kriminalisté na základě rozhodnutí státního zástupce věc znovu prověřují.
 

Dva traktory s pluhem podle ochránců u Větrova poničily louku, na níž dlouhá léta kvetly stovky orchidejí - prstnatců májových a další ohrožené druhy rostlin, jako je hadí mord nízký. Podali proto trestní oznámení. Kriminalisté podle nich případ odložili, přestože měli údajně k dispozici svědectví místního občana a jím pořízené fotografie orajících traktorů a doprovodného SUV.

Podle Čermákové však případ stále není uzavřen. "Na základě přezkumu dozorujícího státního zástupce byla věc policejnímu orgánu vrácena, z tohoto důvodu probíhá další prověřování a bude ve věci vydáno nové meritorní rozhodnutí," dodala mluvčí.

Podle ochránců bylo rozoráno 6000 metrů čtverečních mokřadu. Majitelé se údajně snažili pozemek v územním plánu převést na zastavitelnou plochu. Obec jejich návrhu nevyhověla kvůli tomu, že pozemek má vysokou přírodní hodnotu. "Následně v březnu tohoto roku přijel traktor a louku prostě rozoral. Předmět ochrany, kvůli kterému z louky nešlo udělat stavební pozemky, tak rázem zmizel," tvrdí Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Vyjádření majitelů se ČTK pokouší získat.

Původní podoba mokřadních luk u Větrova
Původní podoba mokřadních luk u Větrova
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Klaudys / ČSOP Vlašim

Podle jednatele ČSOP Vlašim Karla Kříže jsou podobné mokřadní louky s prstnatci v krajině vzácné. Zanikaly hlavně při odvodňování pozemků melioracemi za socialismu. Jejich ztráta je podle Kříže nenahraditelná jak pro rostliny, tak z hlediska ztráty vysokého objemu vody, kterou zadržují v krajině.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

22.12.2020 07:13
Už to tady bylo dřív. Je podstatné, jaký oficiální status ty louky měly. Jestli to byla zanedbaná produkční plocha, je 30 let od sametu, tak v podstatě 30 let byl na to čas to dát do pořádku, buď nějakými místními ochranci přírody nebo rovnou majitelem toho pozemku.
Jestli to už status nějaké chráněné plochy mělo, tak v takovém případě to je jednoznačně trestný čin a jako takový by měl být vyšetřován a stíhán.
Mimochodem, jedno rozorání by nemělo příliš těch orchideí zničit. Pokud se tam už nic dalšího potom nedělo. Pouhé rozorání mohlo dokonce tomu mokřadu i prospět, protože z mokřadu v rovině vytvořilo výškově a vlhkostně diverzifikovanou plochu. V prohlubních tak může být silně mokřadní biotop až biotop malých tůněk, se všemi benefity, jak o je intenzívní množství vzácných ovojživelníků a vodního hmyzu (snad jedině komáři nejsou žádaní), zatímco na vrcholcích "oraniště" bude biotop spíš vlhkých luk.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.12.2020 09:46 Reaguje na Radim Polášek
S tím rozoráním nemáte pravdu. V Beskydech za totáče jedno družstvo chtělo vysušit bažinu. Udělalo tam melioraci, která ovšem nefungovala, protože trubky byly uloženy do jílu. Náklady na odvodnění byly asi čtvrt miliónu korun, bažina zůstala a jediným výsledkem bylo to, že tam vymizely vstavače a mečík střechovitý.
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.12.2020 22:28 Reaguje na Radim Polášek
V žádném registru chráněných lokalit jsem to nenašel.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.12.2020 07:42
V takových případech,kdy na soukromém pozemku vznikne hodnotný biotop by mohl nastoupit stát/obec a plochy vykoupit za cenu obvyklou v místě a čase.
Majitelé by dostali ekvivalent tržní ceny a společnosti by zůstala zachována přírodní hodnota.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.12.2020 09:32 Reaguje na Miroslav Vinkler
Souhlas. Zde se ovšem navíc rýsovala možnost z toho udělat stavební pozemek, tedy něco, co má řádově vyšší cenu než zemědělská půda.
Odpovědět

Jirka Černý

27.12.2020 19:28
Hlavní problém nastal nejspíš v tom že někdo tak zanedbal pole až tam vyrostlo co tam být nemá. Tahat majitele pozemku po policajtech protože se svým majetkem nenakládá podle našich představ je nějaký nový trend?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist