https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polsky-ministr-mluvil-o-bobri-ploutvi-pry-je-afrodiziakem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polský ministr mluvil o bobří "ploutvi", prý je afrodiziakem

10.6.2019 00:30 (ČTK)
Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski zaskočil a pobavil uživatele internetu tvrzením, že "ploutev" z bobra má blahodárný účinek na sexuální touhu. / Ilustrační foto
Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski zaskočil a pobavil uživatele internetu tvrzením, že "ploutev" z bobra má blahodárný účinek na sexuální touhu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Willant Zoltán / www.sturovo.com
Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski zaskočil a pobavil uživatele internetu tvrzením, že "ploutev" z bobra má blahodárný účinek na sexuální touhu. Neuvědomil si, že bobr nemá ploutev, ale ocas. Chce tohoto savce zařadit na polský seznam zvířat, která lze jíst, ačkoliv žádný takový dokument, jak v pátek upozornil portál oko.press, neexistuje.
 

Ardanowski před několika dny mluvil v parlamentu na konferenci kromě jiného o odstřelu zubrů a bobrů, kteří jsou v Polsku chránění. Stěžoval si, že i když úřady vydají povolení některé jedince těchto druhů zastřelit, je těžké najít někoho, kdo by se toho zhostil. Vyslovil se pro to, aby bobři a zubři byli uznáni za "jedlá zvířata". "Teď, i když se ten bobr uloví, tak se neví, co s ním udělat," posteskl si Ardanowski. "A když si lidé vzpomenou, že bobří ploutev má - údajně - vlastnosti jako afrodiziakum, pak se může ukázat, že i problém s bobry zanedlouho skončí," tvrdil Ardanowski.

Portál oko.press připomněl, že bobr nemá ploutev, ale ocas. O tom, že by bobří ocas působil jako afrodiziakum, prý v žádných pramenech zmínky nejsou. Možná si ho spletl s kastoreem, výměškem análních pachových žláz, kterým si bobři značkují své teritorium. Používá se k výrobě parfémů, osvěžovačů vzduchu nebo cukrovinek. "Podle toho, co vím, neexistují žádné vědecky potvrzené informace, že by kastoreum mělo afrodiziakální účinky," řekl oko.press Robert Maślak z přírodovědecké fakulty Vratislavské univerzity.

Výroky ministra Ardanowského o bobrech se staly předmětem řady komentářů na internetu. Jeden uživatel twitteru je zařadil do kategorie "slavných citátů velkých osobností". Jiný mu doporučil, "ať si svoje sexuální komplexy léčí jinak" a další připomněl, že "bobr a zubr jsou jedlí podobně jako ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski". Portál pnp24.pl jeho výroky opatřil titulkem "Bobr v polské domácnosti. Dobrý na stůl i do ložnice".

Ardanowski řekl, že "nerozumí tomu chichotání" v souvislosti se svými úvahami o bobrech. Je podle něho naprosto rozumné, aby zvířata, která jsou zastřelena, byla nějakým způsobem využívána. Připomněl také, že toto zvíře, které bývá "zobrazováno jako veselý chlapeček v tričku a kraťasech s kšandičkami", páchá v přírodě značné škody.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist