https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polsky-soud-priznal-odskodneni-kvuli-znecisteni-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polský soud přiznal odškodnění kvůli znečištění ovzduší

3.10.2019 00:20 (ČTK)
Soud ve Varšavě v úterý přiznal odškodnění trojici občanů, kteří polský stát zažalovali kvůli znečištěnému ovzduší. / Ilustrační foto
Soud ve Varšavě v úterý přiznal odškodnění trojici občanů, kteří polský stát zažalovali kvůli znečištěnému ovzduší. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Soud ve Varšavě v úterý přiznal odškodnění trojici občanů, kteří polský stát zažalovali kvůli znečištěnému ovzduší. Podle rozsudku byla porušena osobnostní práva herce Jerzyho Stuhra, známého třeba z filmu Sexmise, novináře a spisovatele Mariusze Szczygiela, autora Gottlandu, a překladatele a aktivisty Tomasze Sadlika. Informují o tom polská média. Úterní verdikt není pravomocný.
 

Podle rozsudku má Stuhr dostat odškodnění ve výši 20.000 zlotých (asi 117.700 korun), Szczygiel 5000 zlotých a Sadlik 10.000 zlotých. Všichni tři mají v plánu peníze věnovat některé z veřejně prospěšných nadací.

Při nedávném soudní jednání Stuhr vypověděl, že kvůli potížím s dýcháním mívá problém dohrát představení. "Od listopadu, kdy začíná smogová sezona, pociťuji při příchodu na scénu ohromné napětí," řekl. "Nikdy nevím, jestli vydržím, jestli nebudu muset představení přerušit kvůli záchvatu kašle," uvedl s tím, že si uvědomuje, že ovzduší v Polsku mu škodí. Spisovatele Szczygiela zase v topné sezoně pálí v krku, a ačkoliv je nekuřák, má pocit, jako by kouřil cigarety. Na podzim a v zimě ve svém bytě v centru Varšavy nemůže spát s otevřeným oknem, ani vyvětrat. "Polsko už není v troskách, dalo se dohromady. A s problémem, jakým je smog, si stále neumíme poradit," posteskl si u soudu v polovině září.

Rozhlasová stanice Radio TOKFM na svých internetových stránkách připomíná, že letos v lednu podobný proces kvůli smogu vyhrála herečka Gražyna Wolszczaková. Soud jí dal zapravdu a své rozhodnutí zdůvodnil tím, že "každý má právo na neznečištěné ovzduší" a že polské úřady nedostatečně bojují se smogem.

Minulý týden více než 220 lidí zažalovalo stát kvůli kvalitě ovzduší, která v Polsku patří k jedné z nejhorších v Evropě. Podle polských médií šlo o první hromadnou žalobu tohoto druhu. "Chceme doložit, že polské úřady mají vůči každému občanovi odpovědnost za kvalitu ovzduší, za zhoršení zdravotního stavu lidí a jiné škody související se smogem," řekl advokát Radoslaw Górski, který žalující zastupuje.

Na znečištění ovzduší v Polsku se ve velké míře podílejí lokální topeniště, špatně regulovaná doprava i stará auta a energetika založená na spalování uhlí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist