https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pomalejsiho-pritele-medvedovi-neobetujte-radi-sprava-parku-v-usa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pomalejšího přítele medvědovi neobětujte, radí správa parků v USA

9.8.2020 07:35 (ČTK)
Nelezte na strom. Grizzlyové i medvědi černí to umí taky.
Nelezte na strom. Grizzlyové i medvědi černí to umí taky.
Ten, kdo v přírodě narazí na medvěda, by neměl obětovat svého pomalejšího přítele a sám se spasit útěkem, napsala v žertovné nadsázce správa amerických národních parků na facebooku. Tváří v tvář šelmě by lidé podle ní měli zvolit pomalý ústup stranou. Medvěda tak budou moci stále pozorovat a nezakopnou. Zvíře je navíc nebude považovat za hrozbu.
 

"Neutíkejte, ale když vás medvěd bude pronásledovat, zastavte se a setrvejte na místě. Medvědi jinak stejně jako psi poběží za pronásledovaným zvířetem. Nelezte na strom. Grizzlyové i medvědi černí to umí taky. A nepostrčte svého pomalejšího přítele - i když vaše přátelství už není, co bývalo," uvedl úřad.

Většina medvědů podle něj člověka nenapadne a přeje si pouze mít klid - "tak jako my všichni". Výletníci by nicméně při setkání s medvědem měli vydat nějaký zvuk a dám mu tím najevo, že jsou lidé, a ne zvíře a potenciální kořist.

"Doporučujeme, abyste použili svůj hlas. Mávání a ukazování vztyčeného palce na medvěda neplatí," dodala vládní agentura. "Omlouváme se všem ´přátelům´, kteří byli na výpravu přivedeni jako návnada a posloužili k záchraně skupiny. Budete nám chybět," končí prohlášení.

Útoky medvědů jsou sice vzácné, ale v některých částech Spojených států přesto představují skutečné riziko, napsal deník The Guardian. Strážci národního parku na Aljašce nedávno zabili čtyři medvědy, kteří patrně roztrhali muže, jenž uklízel cestu za svým domem. Z oblasti Yellowstonu je letos hlášen rekordní počet útoků grizzlyů, což může být dáno větším počtem lidí pohybujících se v regionu, kteří tam vyrazili za oddechem po karanténních opatřeních kvůli covidu-19.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist