https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poprve-se-sesla-nove-vznikla-odborna-skupina-pro-vyber-uloziste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poprvé se sešla nově vzniklá odborná skupina pro výběr úložiště

18.11.2019 00:11 (ČTK)
Na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) se v pátek poprvé sešla nově ustanovená skupina odborníků, která má pomoci při zúžení počtu možných lokalit pro plánované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů v ČR. / Ilustrační foto
Na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) se v pátek poprvé sešla nově ustanovená skupina odborníků, která má pomoci při zúžení počtu možných lokalit pro plánované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů v ČR. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) se v pátek poprvé sešla nově ustanovená skupina odborníků, která má pomoci při zúžení počtu možných lokalit pro plánované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů v ČR. O tom v pátek informovala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), z jejíž iniciativy poradní panel expertů letos v září vznikl. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky z Platformy proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 32 obcí a měst a 15 spolků.
 

Členy sedmičlenné skupiny jsou vedoucí úseku přípravy hlubinného úložiště SÚRAO Lukáš Vondrovic, Tomáš Rosendorf z oddělení radioaktivních odpadů ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), Petr Špaček z Ústavu fyziky Země Masarykovy univerzity v Brně, vedoucí Centra experimentální geotechniky stavební fakulty ČVUT v Praze Jaroslav Pacovský, vedoucí odboru přírodních zdrojů Státního ústavu radiační ochrany Aleš Froňka, ředitel odboru geologie ministerstva životního prostředí Martin Holý a představitel nominovaný lokalitami - Matěj Machek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Výběr možné lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu v ČR se táhne několik let. Rada SÚRAO na konci letošního ledna opět nerozhodla o snížení počtu vytipovaných míst pro úložiště z devíti na čtyři. Předseda rady a náměstek MPO René Neděla tehdy uvedl, že rada chce mimo jiné počkat na geofyzikální data, jež mají být k dispozici příští rok.

"Poradní panel expertů vytváří platformu pro posuzování kritérií výběru ze strany odborných institucí, státu, ale i reprezentantů lokalit. Věřím, že jeho ustavení přispěje k průhlednosti celého procesu a složení zajistí maximální odbornost," řekl v pátek ředitel SÚRAO Jan Prachař.

Jednání expertů mohou být podle správy přítomni i takzvaní pozorovatelé, které si sami zvolili zástupci obcí z devíti potenciálních lokalit, a další představitelé státních a vědeckých institucí. Dodala, že hlavními body prvního jednání bylo představení celkové koncepce hlubinného úložiště a klíčových dokumentů, geologický popis jednotlivých lokalit, informace o hodnocení bezpečnosti, proveditelnosti a vlivu na životní prostředí a také seznámení se s metodikou hodnocení.

"Očekávám, že SÚRAO předloží vládě svá doporučení na zúžení počtu potenciálních lokalit ze současných devíti na čtyři do 30. června 2020," uvedl v pátek ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Mezi zvažované lokality pro hlubinné úložiště patří Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a další dvě místa nedaleko jaderných elektráren - Na Skalním u Dukovan a Janoch u Temelína.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

19.11.2019 21:31
Proč se má za spostu peněz stavět něco, co třeba vůbec nebude potřeba? Není lepší předat nastupujícím generacím vyhořelé palivo v meziskladech a tučnou částku na jaderném účtu, ať si sami rozhodnou, jak s cennou surovinou naloží?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist