https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/porota-czech-press-photo-stoji-za-viteznym-snimkem-souteze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Porota Czech Press Photo stojí za vítězným snímkem soutěže

20.12.2018 00:20 (ČTK)
Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo stojí za svým výběrem vítězného snímku letošního ročníku tuzemské fotožurnalistické ceny.
Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo stojí za svým výběrem vítězného snímku letošního ročníku tuzemské fotožurnalistické ceny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Lukáš Zeman / www.czechphoto.org
Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo stojí za svým výběrem vítězného snímku letošního ročníku tuzemské fotožurnalistické ceny. Jednohlasně se shodla na faktu, že není důvod k anulaci ocenění Fotografie roku. O rozhodnutí poroty informovala za pořádající společnost Anna Vacková. Fotografií roku se stal snímek Lukáše Zemana, který podle něj zachycuje samici orangutana s umírajícím potomkem na Borneu, kde tito primáti trpí ustupujícím pralesem. Výběr snímku vyvolal kritiku několika předních českých fotografů.
 

Podle nich fotografie není žurnalistickým snímkem a autor mohl jeho význam posunout formulací popisku. Oslovili proto odborníka na primáty Stanislava Lhotu, aby posoudil, zda snímek zobrazuje to, co autor tvrdí. Podle Lhoty nelze z fotografie poznat, zda mládě umírá, nebo jen odpočívá a rukou se zřetelně drží matčiny srsti. Samice podle odborníků žije poblíž krmné platformy a v dané lokalitě není známo uhynutí žádného mláděte. Ve zprávě Lhota ale uvádí, že nebylo v možnostech poroty posoudit, zda fotografie je autentická. Posudek dostali i všichni členové poroty.

"Můžeme posuzovat pouze informaci, kterou máme před sebou, a sílu té fotografie. Na základě toho jsme vybrali správný snímek. Je to dobrá fotografie. Souhlasím s tím, že upozorňuje na velmi důležité téma. To je jedním z důvodů, proč jsme ho vybrali," říká porotce Joao Silva.

"Posudek pana Lhoty nijak nezměnil můj názor. Takže kdybych měl volit znovu, volil bych tentýž snímek jako Fotografii roku," říká další člen poroty Tamas Szigeti. "Vítězný snímek není jen o přírodě, ale mnohem víc o prostředí, ve kterém lidé žijí. Určitě by bylo jednodušší vybrat na ocenění kvalitní snímek z turbulentního politického dění v ČR. Možná i proto, že v porotě zasedly osobnosti světové fotografie, se porota rozhodla pro daleko náročnější řešení, nabourat zaběhnuté konvence a očekávání, upozornit na globální problémy, protože je nejvyšší čas řešit je v zájmu celého lidstva. Reakce, které vyvolala, jsou důkazem, že se rozhodla správně, že rozhýbala stojaté vody nahlížení na současnou fotografii," uvedl porotce Marián Pauer, slovenský pedagog a publicista.

V porotě, jíž předsedal Petr Josek, zasedli ještě fotografové Ami Vitaleová, Markéta Navrátilová a Karel Cudlín, šéfredaktor fotobanky Petr Mlch a pedagog Filip Láb. Svou porotu pak měla sekce pro video.

Kritici dnešní podoby soutěže koncem listopadu vyzvali vedení k její proměně. Chtějí jí vrátit zaměření na žurnalistickou fotografii, porota by se měla každoročně obměňovat, hlasovat veřejně, uplatňovat požadavky na autentičnost fotografie a omezit manipulaci s obrazem i vyzněním snímku. Czech Press Photo uvádí, že od příštího roku zavede on-line rozhodování poroty.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist