https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poslanci-ve-prospech-zivotniho-prostredi-hlasovali-jen-v-polovine-pripadu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poslanci ve prospěch životního prostředí hlasovali jen v polovině případů

28.4.2016 01:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od voleb před dvěma a půl lety prošlo Poslaneckou sněmovnou prošlo 29 hlasování, která měla významný dopad na životní prostředí. V jeho prospěch hlasovali poslanci v polovině případů.
Od voleb před dvěma a půl lety prošlo Poslaneckou sněmovnou prošlo 29 hlasování, která měla významný dopad na životní prostředí. V jeho prospěch hlasovali poslanci v polovině případů.
Od voleb před dvěma a půl lety prošlo Poslaneckou sněmovnou 29 hlasování, která měla významný dopad na životní prostředí. V jeho prospěch hlasovali poslanci v polovině případů. Podpořili například kontroly ilegálního spalování odpadků v domácích kotlech či společná pravidla pro národní parky. Na druhou stranu usnadnili zástavbu zemědělské půdy, snížili ochranu před hlukem, umožnili rizikovou těžbu ohrožující zdroje pitné vody a komplikují recyklaci komunálních odpadů. Informuje o tom Zelený kruh, který provedl analýzu hlasování poslanců.
 

„Většina poslankyň a poslanců má evidentně jiné priority než chránit zdravé prostředí pro život lidí. Ještě si ale mohou napravit reputaci - v očekávaných hlasováních o pravidlech pro národní parky, ochraně ovzduší před ilegálními ,čmoudily´, podpoře recyklace či snižování závislosti na fosilních palivech,“ říká za Zelený kruh Daniel Vondrouš

Přehled hlasování poslanců a stran

Legislativu chránící životní prostředí nejvíce podporoval Robin Böhnisch z ČSSD (74 % hlasování). Pro ochranu přírody a zdraví lidí dále často hlasovali Richard Brabec (ANO), Zdeněk Ondráček (KSČM), Nina Nováková a Petr Gazdík (TOP 09) a Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). Celkově za politické strany nejlépe hlasovaly (více než 60 % hlasování) TOP 09 (10 poslanců), KSČM (7 poslanci) a ANO (4 poslanci). Z ostatních poslanců tuto hranici překročili ještě 3 z ČSSD a 2 z KDU-ČSL. Naopak nejméně pro přijetí opatření na ochranu životního prostředí hlasoval Adolf Beznoska z ODS (14 % hlasování). Podobné výsledky zaznamenali i jeho spolustraníci Petr Fiala, Jana Černochová či Jan Zahradník a celý poslanecký klub ODS. Celkové srovnání poslaneckých klubů najdete zde.

Vyšší ochrana proti znečištění ovzduší

Prvním čtením ve Sněmovně prošla vládní novela, která zavádí kontrolu spalování odpadků v domácích kotlích. V současné době není možné domácnosti účinně zkontrolovat a usvědčit z porušování zákona. Proti kontrole se postavila ODS a TOP 09.

Společná pravidla pro národní parky

Do dalšího projednávání postoupil také vládní návrh společných pravidel pro péči o národní parky, který má zajistit ponechání větší části národního parku divoké přírodě a turistům. V tomto případě se spolu s ODS proti staví část KSČM.

Snazší zástavba na orné půdě

Sněmovna zavedla rozsáhlé výjimky z poplatků za zábor půdy a usnadnila tak výstavbu nových hal, skladů, silnic i domů na orné půdě. Navzdory svému programovému prohlášení tyto změny podpořili i vládní poslanci. Každým týdnem proto ztrácíme ornou půdu o rozloze několika fotbalových hřišť. Přečtěte si článek Vydejte zemědělskou půdu. Jménem dálnic, průmyslových zón a rodinného bydlení

Těžba frakováním i nadále ve hře

Sněmovnou neprošel návrh na zákaz podzemního zplyňování uhlí či těžby břidličného plynu tzv. frakováním. Obě metody představují riziko především pro zdroje pitné vody. Zákazu zabránila ODS, KSČM, ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Nižší ochrana před hlukem

Poslanci ČSSD a ANO neúspěšně prosazovali faktické zrušení zákonných limitů hluku ve vnějším prostředí. Nakonec limity přestaly platit pro hluk z venkovní hudební produkce, úředníci získali právo za účelem měření porušit domovní svobodu při podezření z překročení hlukových limitů a z rozhodování o tzv. překročení hlukových limitů v okolí letiště byla vyloučena veřejnost. Pro zachování dosavadních pravidel ochrany zdraví před hlukem hlasovala pouze většina klubu ODS, polovina TOP 09 a několik jednotlivců z dalších stran.

Míra recyklace pod evropskou úrovní

Sněmovna schválila takovou formulaci zákazu skládkování odpadů, která v rozporu s doporučením Evropské komise směřuje k jeho náhradě spalováním namísto recyklace. Proti se postavila jen TOP 09, ODS, Úsvit a část poslanců KSČM a ČSSD. Do roku 2025 mají všechny země EU dosáhnout nejméně 60 % recyklace komunálních odpadů, o pět let později to musí být 65 %. ČR recykluje jen 35 %, naopak např. Německo už dnes nejvyšší cíl plní.

Celkový přehled hlasování současné Poslanecké sněmovny o legislativě s významným dopadem na životní prostředí spolu s dalšími 143 vybranými hlasováními od roku 1994 najdete v aplikaci, která umožňuje vyhledávání podle politických klubů i jednotlivců v kombinaci s volebním obdobím rosnicka.zelenykruh.cz.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist