https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/potapeci-nasli-v-mori-u-ostrova-andros-skladku-o-rozloze-15-7-hektaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Potápěči našli v moři u řeckého ostrova Andros skládku o rozloze 15,7 hektaru

11.8.2023 00:52 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Rich Carey / Shutterstock
Dobrovolní potápěči objevili v roce 2019 v moři u řeckého ostrova Andros hromady odpadu. Nyní dokončili mapování této "podmořské skládky" a zjistili, že její rozloha činí 15,7 hektaru, je tedy velká zhruba jako čtyři Václavská náměstí vedle sebe. Informoval o tom portál eKathimerini.
 

Na ostrově se v roce 2011 po silných deštích zřítila skládka do moře, kde se následně velké množství odpadu dostalo daleko od pobřeží. Na skládce se od 70. let nelegálně umísťoval nebo spaloval veškerý odpad z ostrova, uvedl list.

Na incident se zapomnělo až do roku 2019, kdy dobrovolní potápěči z organizace Aegean Rebreath ve spolupráci s Řeckým centrem pro mořský výzkum náhodou objevili potopenou skládku. Před několika dny dokončili její mapování a oznámili její celkovou rozlohu.

Středozemní moře patří mezi jedno ze světových moří nejvíce znečištěných plastem, uvedl v roce 2018 Světový fond na ochranu přírody (WWF). Řecko podle WWF vyprodukuje asi 700 000 tun plastového odpadu ročně, tedy asi 68 kilogramů na osobu. Zhruba 11 500 tun skončí každý rok v moři, z čehož téměř 70 procent vypluje u řeckého pobřeží, které je jedno z nejdelších na světě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist