https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-labe-opravuje-zchatrale-labske-zdi-v-hradci-kralove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí Labe opravuje zchátralé labské zdi v Hradci Králové

26.8.2020 00:07 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Hradec Králové. Ilustrační obrázek
Hradec Králové. Ilustrační obrázek
Foto | Herbert Frank / Wikimedia Commons
Státní podnik Povodí Labe začal s opravou zdí koryta Labe v centru Hradce Králové. Stavbaři postupně opraví 227 metrů zdí u náplavek na Smetanově a Eliščině nábřeží na obou březích Labe ve směru od Tyršova mostu proti proudu Labe. Až 3,5 metru vysoké zdi z lomového kamene pocházejí z první třetiny 20. století a již jsou v nevyhovujícím stavu. Práce vyjdou na 2,8 milionu korun včetně DPH a měly by být hotové do podzimu příštího roku. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Hana Bendová.
 

Labské zdi jsou součástí památkově chráněného městského opevnění v rámci městské památkové zóny a Povodí Labe na přípravě opravy spolupracovalo s památkáři. "Zdi jsou dokladem historického vývoje města. Proto je při jejich obnově nutné respektovat původní žulový materiál včetně řemeslného kamenického opracování a zachovat původní vzhled zdění a spárování," řekla Bendová.

Stavbaři z firmy Vektra budou zdi opravovat postupně, pro každý opravovaný úsek si musejí udělat dřevěné pažení pro zajištění zdí. Součástí prací je očištění líce zdí, odstranění graffiti, vysekání všech spár, dozdění kaveren po již vypadlých kamenech.

Hlavní částí prací je celoplošné přespárování zdiva až do hloubky 30 centimetrů. Celkem opravou projede téměř 470 metrů čtverečných zdí. "Pro nové hloubkové spárování byly zvoleny moderní a osvědčené vysokopevnostní malty, které zaručí výrazné prodloužení životnosti jinak kvalitního zdiva z žulových kamenů," uvedla mluvčí. V patě zdí stavbaři také udělají drenážní vrstvu pro lepší odvod dešťových vod. Na závěr zdi dostanou takzvaný antigraffiti nátěr.

Oprava zdí začala na levém břehu u Eliščina nábřeží. V příštím roce by se stavbaři měli přesunou na pravý břeh u Smetanova nábřeží. "Z bezpečnostních důvodů budou během stavby pro veřejnost uzavřeny chodníky bezprostředně nad korunou zdi a také plochy náplavky," uvedla mluvčí.

Loni Povodí Labe v Hradci Králové udělalo opravu soutoku Labe a Orlice. Soutok, který patří k nejznámějším místům ve městě, získal podobu z počátku 20. století. Stavbaři nákladem asi 12 milionů korun bez DPH břehy soutoku upravili a zpevnili kamením. Zároveň vytěžili sedimenty na dně a březích Labe, čímž zvětšili kapacitu koryta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist