https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozemkovy-urad-ziska-95.000-zemedelskych-pozemku-neidentifikovanych-majitelu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pozemkový úřad získá 95 000 zemědělských pozemků neidentifikovaných majitelů

15.8.2023 09:33 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní pozemkový úřad (SPÚ) od příštího roku zvýší zhruba o čtvrtinu počet pozemků, se kterými hospodaří. Stát získá asi 95 000 zemědělských pozemků s dostatečně neidentifikovanými vlastníky. Výměra půdy spravované úřadem vzroste téměř o pětinu. Většinu pozemků tvoří orná půda a trvalé travní porosty. ČTK to sdělila mluvčí úřadu Petra Kazdová. Pozemky s neidentifikovanými vlastníky přecházejí do majetku státu od 1. ledna 2024 na základě občanského zákoníku. Pozemkový úřad bude za nově nabyté pozemky od uživatelů požadovat úhradu.
 

Podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) má nemovitost nedostatečně identifikovaného vlastníka v případě, kdy v katastru není zapsané žádné jméno nebo zápis neumožňuje dostatečnou identifikaci. Většina takových zápisů je z doby před rokem 1989, kdy se katastr řádně neudržoval a v určitém období se ani nevedl. ÚZSVM bude pozemky, které přejdou do majetku sátu, dále převádět na další státní instituce. Například lesní pozemky získá státní podnik Lesy ČR. Pozemkový úřad dostane nemovitosti, které tvoří zemědělský půdní fond, což jsou orná půda, vinice, chmelnice, zahrady, ovocné sady nebo trvalé travní porosty.

"V celkovém objemu se jedná o cca 95 000 pozemků s výměrou téměř 25 000 ha, respektive 20 000 ha, pokud zohledníme spoluvlastnické podíly," uvedla Kazdová. Úřad nebude přebírat zhruba 800 pozemků, které se nacházejí na území národní parků a maloplošných zvlášť chráněných územích, které získají specializované státní instituce. Největší podíl, zhruba 64 000 pozemků, tvoří orná půda s výměrou zhruba 16 000 hektarů. Dalších asi 21 000 pozemků o výměře přibližně 3000 hektarů jsou trvalé travní porosty, uvedla mluvčí.

Úřad bude od 1. ledna 2024 za užívání zemědělských pozemků požadovat úhradu. Již dříve také oznámil, že od 1. srpna letošního roku zvýší pachtovné za pronájem zemědělské půdy v majetku státu. Nově to bude 5,8 procenta z průměrné ceny, doposud to od roku 2014 bylo 2,2 procenta. "Dále budou nabyté pozemky využity zejména pro tvorbu rezervy státních pozemků pro realizaci rozvojových programů státu, pozemkové úpravy a řešení problémů sucha a zadržování vody v krajině, směny pozemků či vydávání náhradních pozemků podle zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku," doplnila Kazdová. Uvedla, že pro úřad bude záležitost náročná časově i personálně.

Například pozemkový úřad pro Středočeský kraj a Prahu bude spravovat o 89 procent vyšší výměru pozemků a jejich počet vzroste více než o polovinu. Jde zhruba o 20.700 nemovitostí s výměrou asi 6000 hektarů.

Ve Zlínském kraji bude úřad spravovat o 49 procent více pozemků než v současnosti a jejich výměra vzroste o 52 procent. Výrazný nárůst oproti současnému stavu bude také v Jihomoravském kraji. S přesunem majetku bude krajská pobočka pozemkového úřadu spravovat o 63 procent více pozemků a jejich výměra vzroste o 45 procent, o více než 4000 hektarů.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových již dříve uvedl, že k 1. únoru letošního roku bylo v evidenci katastru nemovitostí 342 952 položek s nedostatečně identifikovaným nebo neznámým vlastníkem a 121 423 nedostatečně identifikovaných osob. Úřad upozorňuje, že jednu nemovitost může vlastnit více nedostatečně identifikovaných vlastníků a jeden vlastník zároveň může mít více nemovitostí. Reálně jde tedy o 147 004 pozemků, zejména orné půdy, luk a lesních pozemků, a 3555 staveb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist