https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-7-vymenila-pisek-na-hristi-kde-bylo-zjisteno-kadmium
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha 7 vyměnila písek na hřišti, kde bylo zjištěno kadmium

7.10.2016 12:35 | PRAHA (ČTK)
Situace na pískovištích s ohledem na kadmium není podle Havla horší než jinde. Hrají si na nich ale děti, které si strkají do úst špinavé ruce nebo přímo písek či prach, takže se působení kadmia mohou více vystavit
Situace na pískovištích s ohledem na kadmium není podle Havla horší než jinde. Hrají si na nich ale děti, které si strkají do úst špinavé ruce nebo přímo písek či prach, takže se působení kadmia mohou více vystavit
Praha 7 vyměnila písek na hřišti v Jateční ulici v Holešovicích, kde bylo zjištěno kadmium. Prověří i jiná hřiště a písek bude měnit častěji, uvedla na webu. Devět hřišť po celé Praze testovalo na přítomnost těžkých kovů ekologické sdružení Arnika, přítomnost kadmia zjistilo u téměř všech vzorků. V Holešovicích a Malešicích byla koncentrace toxického prvku nejvyšší.
 

"Písek na dotčeném hřišti je již vyměněn. Nyní postupně prověříme i ostatní hřiště. Pokud zjistíme nadlimitní výskyt, budeme měnit písek tak často, aby byl v pořádku," uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL/Praha 7 sobě). Chce také oslovit vysoké školy, zda by si některá nechtěla vzít monitoring hřišť jako výzkumné téma. Městská část spravuje osm dětských hřišť, písek na nich mění jednou ročně.

Častější výměnu zvažuje i Praha 1, kde sdružení testovalo hřiště u hlavního nádraží. "Písek v pískovištích se kompletně vyměňuje jednou ročně, přičemž uvažujeme o častější výměně," uvedl místostarosta Daniel Hodek (ČSSD). Podle něj naměřené hodnoty nevypovídají nic o kvalitě dětských hřišť, ale o celém okolí.

Podle Integrovaného registru znečištění, který spravuje ministerstvo životního prostředí, je kadmium vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty. "Kadmium se váže na nejjemnější částice prachu, jehož hlavním zdrojem je v Praze doprava. Podílí se ale i průmyslové podniky," uvedl na středeční konferenci Milan Havel ze sdružení Arnika, které nechalo hřiště testovat.

Situace na pískovištích s ohledem na kadmium není podle Havla horší než jinde. Hrají si na nich ale děti, které si strkají do úst špinavé ruce nebo přímo písek či prach, takže se působení kadmia mohou více vystavit.

Arnika testovala písek v devíti pískovištích - v Dejvicích nedaleko tříd Jugoslávských partyzánů a Evropské, na Proseku u dálnice D8, v Holešovicích, u hlavního nádraží, v Malešicích, kde je spalovna odpadů a teplárna, nebo na Spořilově u Jižní spojky.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist