https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-otestuje-kvalitu-a-mnozstvi-vody-ve-37-studnich-na-svem-uzemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha otestuje kvalitu a množství vody ve 37 studních na svém území

19.11.2021 01:04 | PRAHA (ČTK)
Na základě starších mapových podkladů zjistil magistrát na území metropole 12 460 studní. Ilustrační foto
Na základě starších mapových podkladů zjistil magistrát na území metropole 12 460 studní. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pražský magistrát nechá otestovat kvalitu a množství vody ve 37 studních na území města. Cílem je zajistit náhradní zdroje vody pro případ mimořádných událostí nebo krizových situací. Náklady na otestování jsou odhadovány na 4,32 milionu Kč. Úřad nyní vypíše tendr a bude hledat firmu, která práce provede. Magistrát zahájil v roce 2017 projekt mapování studní. V metropoli jich je celkem zhruba 12 500.
 

Vybraná firma pro město provede mj. čerpací zkoušku v délce tří dnů, kdy bude ze studní čerpat vodu 24 hodin denně. Následně vypracuje vyhodnocení zkoušky včetně výpočtu vydatnosti každého zdroje vody. V závěrečné zprávě pak uvede návrh způsobu využití studně a případných nutných stavebních úprav. Zajistí také bezpečnost, aby do studně nemohl nikdo případně spadnout.

Výsledky svých zjištění firma předá společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která má v Praze na starosti distribuci vody. Zde budou například provedeny rozbory kvality vody.

Projekt mapování studní byl zahájen v roce 2017, kdy magistrát na základě starších mapových podkladů zjistil na území metropole 12 460 studní. Z toho dostatečně vydatných bylo 511 a 112 se nacházelo na pozemcích města nebo státu. S ohledem na to, že původní podklady byly z let 1969 až 1985, některé studny již zanikly, případně byly v mapách špatně zakresleny a ve skutečnosti se nacházely na soukromém pozemku.

Praha je pitnou vodou zásobovaná téměř ze tří čtvrtin úpravnou vody Želivka, která čerpá vodu z vodárenské nádrže Švihov na řece Želivce. Ta pokrývá 73 procent spotřeby v metropoli. Dále zásobuje vodou řadu obcí ve Středočeském kraji. Zbylých 27 procent spotřeby v Praze pokrývá úpravna vody Káraný, která čerpá vodu z Jizery. Jako třetí zdroj slouží Podolská vodárna, která upravuje vodu z Vltavy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Joska Malý

19.11.2021 10:17
Užásný způsob, jak vyhodit veřejné peníze a dát někomu vydělat.
Je vcelku známou skutečností, že limity pro pitnou vodu splňuje jen málokterá studna - málokterá splní požadavek nulové bakteriální kontaminace. Natož staré, nečištěné a ve městě. Né, že by to třeba nebylo pitné, to často je, ale limit to nesplní.
Klidně bych se vsadil, kolik jich bude splňovat limit pro pitnou vodu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist