Obnovme veřejné studny. Stromy je potřebují
Tady mohou lidé přiložit ruku k dílu a zaléváním pomoci zachovat pěkné a zdravé životní prostředí. Kdo začne zalévat stromy, začne vodou přirozeně šetřit a třeba ji i zachycovat - a to nejen dešťovou vodu ze střechy, ale zároveň i vodu ve své domácnosti. Ušetří tak desítky litrů denně a snadno zachrání i několik menších stromů. Vedle zachycené vody je pro obdobný účel možné používat užitkovou vodu ze studní.
Veřejné studny dříve plnily úlohu důležitého zdroje vody, ale rostoucí spotřeba a znečištění spodních vod (převážně kvůli intenzivní zemědělské činnosti a nedokonalé kanalizaci rostoucích sídel) si vynutily výstavbu vodovodů, popřípadě domovních vrtaných studní. Významná část domů je tedy dnes napojena na spolehlivý zdroj pitné vody, který je navíc dostupný bez jakékoli námahy. Následkem toho využití veřejných studní postupně klesalo, což společně s omezováním údržby vyústilo často v jejich zaslepování nebo přímo likvidaci.
Až v souvislosti s medializací problematiky dlouhodobého sucha se trend začal pomalu obracet. Část obcí v současnosti obnovuje a udržuje veřejné studny, i když jen zřídka jde o zdroj pitné vody a nelze je tedy vrátit zcela jejich původnímu účelu. V některých případech vodu z takových studní obyvatelé využívají na zálivku svých zahrádek, ale to není vždy možné nebo praktické.
Nová šance na uplatnění veřejných studní spočívá například ve vybudování vodního prvku, který rodiny s dětmi nejen v horkých letních dnech osvěží a zabaví, ale třeba je i něčemu přiučí. Touto cestou se vydali například v Jablonci nad Jizerou, kde pumpu propojili s důmyslným systémem dřevěných vodních cestiček.
Některé obce obnovují studny spíše z úcty k předchozím generacím a snaží se zachovat jejich původní podobu. Tím byla motivována i obnova dřevěné pumpy ve Stanovicích, kde nechali vytvořit funkční repliku pumpy, která v centru obce stávala na přelomu 19. a 20. století. Podobným případem je i litinová pumpa na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči, která navíc ladí se starobylou podobou města.
Obnovení historicky cenné pumpy je finančně náročné. Naproti tomu pořízení nového čerpacího zařízení nebo oprava několik desítek let starého obecně nepatří mezi příliš nákladné záležitosti. Na trhu jsou náhradní díly obvykle velmi dobře dostupné a jsou snadno nahraditelné. Takovým činnostem se navíc věnuje poměrně velký počet řemeslníků a firem. Podstatně vyšší náklady vyžadují opravy poškozeného roubení, čištění studní a zejména prohlubování studní při nedostatku vody, pokud je to vůbec možné.
Veřejným studním velice pomůže, pokud se obyvatelé dané obce aktivně zajímají o jejich využití, údržbu a obnovu a dávají k tomu podněty příslušným úřadům. Pěkným příkladem v tomto ohledu může být občanská iniciativa Líšeň za vodou, která v brněnské Líšni začala upozorňovat místní obyvatele na přítomnost a význam asi čtyřiceti dochovaných veřejných studní. I díky jejímu snažení se podařilo problematiku původních vodních zdrojů začít řešit přímo na úrovni jejich správce – městské části. V nejbližších měsících by tak zde mělo dojít k renovaci prvních několika studní osazených pumpou a další snad budou brzy následovat. Líšeň se tak pravděpodobně přidá k dalším městským částem Brna (Ořešín, Starý Lískovec a Tuřany), které již část svých veřejných studní a pump obnovily.
reklama
Richard Čmelík náleží k občanské iniciativě Líšeň za vodou. Pracuje v Ústavu analytické chemie AV ČR.
Michal Polanský Autor je iniciátorem projektu Zalej mě! Pracuje jako vysokoškolský učitel na Mendelově univerzitě v Brně.
Eva Horáková Autorka náleží k občanské iniciativě Líšeň za vodou. Pracuje v Masarykově onkologickém ústavu.
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Petr
14.10.2021 09:41Ano, takto zoufalé stromy potřebují zalévat. Je vůbec v těch studnách voda? Pod vydlážděným městem nemůže žádná být.
Zbyněk Šeděnka
14.10.2021 10:07 Reaguje na PetrPetr
14.10.2021 10:37Petr
14.10.2021 11:47 Reaguje na PetrZalévání je užitečné, jenže kořeny stromů dosahují dál, než je průměr jeich koruny, zalévat ke kmeni nestačí.
Zbyněk Šeděnka
14.10.2021 12:15 Reaguje na PetrViktor Šedivý
14.10.2021 13:00 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
14.10.2021 13:18 Reaguje na Viktor Šedivý(Mimochodem, to "moudro" znám už od základní školy)
Radim Polášek
17.10.2021 12:25Doslova doživotné nutné zalévání takových stromků se potom smrskne na zalévání prvních několik let a jen pokud je větší sucho , než stromy kořeny dosáhnou dostatečně hluboko. Zatímco velké přesazené stromy, kus za mnoho desítek tisíc Kč většinou, s výjimkou některých druhů, už nikdy nevytvoří takovou kořenovou soustavu, aby pro svou korunu získávaly v suchších obdobích dostatek vody a tudíž neusychaly, stromeček vyrostlý na místě se místním vodním podmínkách dokáže přizpůsosobit a dokáže za vodou natáhnout kořeny i hlouběji než jak vysoko nad zemí sahá jeho koruna.
Přirozeně, pěstitelské firmy, obvykle spjaté s politickým vedením radnice, by ztratily svůj vývar, a výsledek, zdravé veřejností viditelné stromečyk by nebyly vidět okamžitě, ale až na několik let, ale na druhé straně by to byly zdravé stromy odolné proti suchu a nakonec rostoucí mnohem rychleji než ty přesazované. A muselo by se to dělat jiným způsobem, místo jednoho stromečku na jedno konkrétní místo napevno ohradit půl metru, metr čtvereční plochy a vysít to tam tak, aby tam vzešlo třeba 30 stromečků, ze kterých nakonec do takových 5 - 10 let vybrat jeden. Nebo vysadit 5 - 10 stromečků, ze kterých nakonec vybrat jen jeden...