Pražská zoo nově chová vzácné užovky tygří. Jedovaté jsou hned dvojím způsobem
"Na rozdíl od češtiny rozlišuje angličtina u živočichů dvojí typ jedovatosti – 'poisonous' a 'venomous' (obojí v překladu jedovatý). V případě 'poisonous' jde o otrávení se, které je způsobené pozřením či jiným kontaktem jedu s tělem otráveného. Samotné zvíře v tomto případě používá jed pouze na obranu, útočník se otráví sám. Typickým příkladem může být třeba žába pralesnička," vysvětlil kurátor plazů Petr Velenský. "U 'venomous' se pak vždy jedná o otravu způsobenou cíleným vpravením toxinů jedovatým zvířetem do těla kořisti či útočníka," řekl. "Užovky tygří se vyznačují obojím," dodal.
Jed z pozřených ropuch navíc mohou užovky podle chovatele plazů Vojtěcha Víty rozprašovat do vzduchu v podobě drobných kapiček či aerosolu. "Jednou z možná nejpozoruhodnějších vlastností tohoto hada je schopnost přenosu takto získaného jedu ze samic na mláďata," sdělil Víta.
Užovky tygří mohou vidět návštěvníci Zoo Praha v pavilonu Terárium naproti vstupním dveřím. Dvě zhruba půlmetrové užovky jsou v expozici společně s hady vodnářkami pruhovanými. V přírodě užovky tygří osidlují lesy i louky blízké vodním plochám v Japonsku, v Koreji a na východě Ruska a Číny.
reklama